Nepodceňujme rizika opalování: Přílišné slunění urychluje stárnutí pokožky

Poslední slunečné dny doslova přejí opalování. Se sluněním to však nepřehánějme. Doporučený pobyt na slunci je podle čtvrtého fototypu pokožky totiž maximálně 35 minut. Poté dochází k spálení pokožky a zvýšení rizikových faktorů. Přitom se nemusíte nutně opalovat, stačí práce na zahrádce nebo procházka po městě. Sluníčko opaluje bez rozdílů.

Rizika opalování

Rizikem přílišného slunění není pouze bolestivé spálení pokožky a několik bezesných nocí. Daleko závažnějším problém je riziko zhoubného melanomu neboli rakoviny kůže, která hrozí v případech nadměrného opalování.

Rakovina kůže vzniká z buněk, které jsou uloženy ve spodní vrstvě pokožky a vytvářejí hnědé barvivo zvané melanin. Mateřská znaménka jsou pak jasným příkladem seskupení mnoha melanocytů dohromady. Čím více máme pigmentových mateřských znamének, tím vyšší je riziko melanomu. Stejně tak vznik melanomu narůstá se slabou tvorbou pigmentu či se spálenou kůží od slunce.

Dalším nelichotivým rizikem a vlastně daní za pár dnů krásně opálené pokožky je předčasné stárnutí kůže a tvorba vrásek. Opalováním totiž dochází k vysušování pokožky a ztrátě její pružnosti.

Opalovací krémy prodlouží pobyt na slunci, nejsou ale všemocné

Vhodnou ochranu při pobytu na slunci poskytují opalovací krémy. Mějte však na paměti, že nejsou všemocné. Opalovací krémy pouze prodlouží pobyt na slunci o několik desítek minut.

Ochrany před škodlivými UVA a UVB zářením udává UV faktor. Přípustnou délku pobytu na slunci je ale důležité nejdříve spočítat podle individuálních reakcí na sluneční paprsky. Není to však nic těžkého.

Výpočet vhodného UV faktoru

Výchozím údajem pro výpočet je doba pobytu na slunci, při které dojde k červenání pokožky. Pokud vaše pokožka začne červenat po deseti minutách a vy si přejete u vody strávit dvě hodiny neboli 120 minut, zjistíte vhodný UV faktor tímto vzorcem.

(délka pobytu na slunci) / (doba, po které zčervená pokožka) = UV faktor

120 minut / 10 minut = 12 UV faktor

Opalovací krém s UV faktorem 12 vaši pokožku ochrání před spálením po dobu 120 minut.

Nikdy to však s opalováním nepřehánějte a myslete na své zdraví. I slunečních paprsků je vhodné přijímat s mírou a hlavně s rozumem.

Reklama