Neobyčejný hrad Křivoklát

Křivoklát se nachází ve Středočeském kraji na území městyse Křivoklát. Je považován za jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů ve střední Evropě. A víte, proč se hrad jmenuje Křivoklát? Údajně je to proto, že má křivé základy.

 

Reklama

Historie hradu se píše již od 12.století. Od té doby na něm pobývali ti nejvýznamnější panovníci českých zemí, např. významní přemyslovci Přemysl Otakar I. a II., sám císař Karel IV., Václav IV. nebo Vladislav Jagellonský, za jehož vlády dosáhl hrad své největší slávy.

Křivoklát je otevřen celoročně, avšak s příchodem jara otevírá své brány návštěvníkům také o víkendech. Hrad je dostupný autem i po železnici, z obou dojezdových míst se Křivoklát viditelně tyčí na hradním ostrohu a není možné jej minout. Nenáročně stoupající cesta vás zavede přímo na hradní nádvoří, na kterém můžete ohlásit svůj příchod rozhoupáním zvonu Žebrák. Na nádvoří je celá řada zajímavých míst, která si zaslouží svou pozornost.

Samotný hrad nabízí 3 prohlídkové okruhy. Já bych doporučila ten, kterého jsem se zúčastnila já sama. Je to prohlídka „Celým hradem“ a je nejdelší ze všech těchto okruhů. Průvodce vás zavede do všech přístupných prostor. Tato prohlídka je navíc obohacena např. o nádhernou Furstenberskou knihovnu nebo o hradní muzeum s ojedinělou sbírkou saní.

Během výkladu vás velice milý průvodce seznámí se zajímavými informacemi o hradu. Zajímavostí je například to, že hrad několikrát ve své minulosti vyhořel kvůli tomu, že si zde chtěli zatopit rozžhavenými uhlíky, protože hrad postrádal zateplovací systém. Další zajímavostí je tloušťka zdiva, která byla součástí propracovaného fortifikačního systému. Na některých místech dosahuje až 10ti metrů.

Zážitkem je také prohlídka sklepení, hladomorny a vězení. Zde jsou k vidění dobové mučící nástroje, při jejichž seznámení si člověk rázem uvědomí, jak krutě se s některými vězni zacházelo. Více už ale neprozradím a ráda vás pozvu na výlet do chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, které má kromě hradu Křivoklát určitě co nabídnout.

 

Reklama