Nenechte, aby během sychravých dní zahradu ovládly odstíny šedi

Příchod prvních mrazíků poznamenává zahrádky, které ztrácí své syté barevné odstíny a teplé barvy květů. I během sychravých a zdánlivě smutných dní je možné vnést do zahrady osobité kouzlo a barevnou atmosféru. Dopomohou k tomu zimomřivé rostliny.

Zimní období automaticky neznamená, že by zahrada neměla svým majitelům přinášet radost. Nebudeme sice obdivovat pestrobarevná květenství, ale zaměříme se na trsové traviny a rákosy, které vytváří jedinečnou podívanou. Některé druhy vyžadují větší ochranu proti tuhému mrazu, ale ve většině případů stačí rostliny  přikrýt chvojím nebo jutovinou.

Rákosník japonský uchvátí svými oblými tvary

Rákosník, zdroj: wikipedia

Rákosník japonský (Hakonechloa macra) neboli také rákosovka je nízká, elegantní obloukovitá tráva, která pomalu roste. K dostání jsou odrůdy se zlatavými a do červena zbarvenými listy. Na podzim kvete krásnými růžovými květy, které postupně tmavnou. Péče o rákosník japonský není nikterak složitá, hodí se pro začínající zahrádkáře.

Lenovník přináší do zahrady nepravidelnost

Lenovník novozéladnský (Phormium tenax) vytváří střapatý trs mečovitých listů několika barev, převážně zelené, bordó, žluté, či růžovo-zelené. Pěstuje se v nádobách a v zimě vyžaduje uklidit mimo mráz. Od března do května můžeme rostliny množit dělením trsů.

Zimní zahradu zpestří nenápadné keře s rozmanitými listy

Slizoplod tenkolistý (Pittosporum tenuifolium) je keř, který vyniká pěknými listy rozmanitého zeleno-bílého zbarvení. Některé odrůdy dorůstají až do několika metrů. V teplých oblastech se ze Slizoplodu vsazují živé ploty. Ovšem u nás jej zima může zcela zničit, proto slizoplod raději pěstujte v nádobách, které před silnými mrazy uschováte.

Keř pouze pro zkušené zahrádkáře

Fotergila (Fothergilla major), zdroj: pixabay.com

Fotergila (Fothergilla major) je atraktivním keřem, který dosahuje výšky až okolo dvou metrů. Na podzim se vybarvuje do krásných oranžovo-červených barev. Na jaře Fotergila zaujme nádhernou vůní svého květenství. Před zimou a mrazem ji opět musíme chránit. Tato rostlina se pro svou citlivost a náročnost hodí spíše pro zkušenější zahrádkáře.

Reklama