Nenápadný, ale zákeřný žlučník

Žlučník patří k orgánům, o jejichž existenci mnohdy ani dlouho nevíme. Když ale začne zlobit, pekelně nám znepříjemní život. Žlučník většinou netrápí ty, kteří dodržují správnou životosprávu. Pokud ale patříte k těm, kteří si často a hodně dopřávají tučná a smažená jídla, nedivte se, když se žlučníkových potíží jednou dočkáte.

Žlučníkový záchvat většinou přichází bez varování, ale někdy se mohou objevit příznaky, a to už několik týdnů předem. K nejčastějším patří nadýmání, tlaky v břiše nebo špatná snášenlivost některých jídel, jejichž konzumace nám nikdy nečinila potíže. Ve většině případů však bolest přichází náhle, často pozdě večer nebo v noci a je velice intenzivní. Nejvíce to bolí pod pravým žebrem a ve střední části nadbřišku. Obvykle ji provází zvracení, říhání, plynatost a zvýšená teplota. Břicho je mírně naběhlé, tvrdé a zároveň citlivé na omak.

U žlučníkové koliky (trvá od 30 minut výše) jinak účinné léky (např. Cholagol, Isochol) nezabírají. Bolest může zmírnit ledový obklad, ale jen přechodně. Obvykle nezbývá jiná možnost než hospitalizace. Po přijetí pacient absolvuje nezbytná vyšetření: jaterní testy, ultrazvuk, rozbor krve a případně i počítačovou tomografii. Následuje klid na lůžku a přísný dietní režim. Pacient dostává infuze, v nichž jsou kromě tekutin a iontů i spasmoanalgetika nebo opiáty, které tlumí bolest. Pokud tato léčba nezabere, přijde na řadu operace, dnes už téměř vždy laparoskopická.

A jak tedy předejít žlučníkovým záchvatům? Obecně prospívá nízkotučná dieta. Důležitá je pravidelnost ve stravování a spánku, od jedné do tří hodin ráno v našem těle probíhají detoxikační procesy. Máme-li špatně fungující játra nebo žlučník, můžeme se právě v tuto dobu budit s bolestí břicha.

Pokud už jste záchvat prodělali, podle odborníků je vhodné konzumovat přírodní tvaroh, tvarohové sýry, obilniny, bramborovou kaši, suché a nekynuté pečivo (suchary), rýži, těstoviny a ovesné vločky. Z nápojů pak bylinný čaj, neslazené ovocné šťávy a jablečný džus. Naopak se doporučuje nejíst žádné tuky, máslo, kořeněná a mastná jídla, maso, mléčné výrobky a čokoládu. Dobrá nejsou ani vejce, cibule, fazole, ořechy a mléko.

 i-Senior.cz

Reklama