Nejoblíbenější automobily mezi seniory: Zvolit nový, nebo ojetý vůz?

Vhodné auto pro seniory je například Renault Captur, Foto: Pixabay

Plánujete nákup automobilu? Váháte, zda vybrat nové, nebo ojeté vozidlo? A co by mělo správné auto pro seniory splňovat? Vysvětlíme, které automobily jsou mezi seniory neoblíbenější a poradíme, proč je důležité znát servisní historii ojetých vozidel.

Reklama

Řízení automobilů v seniorském věku není ničím neobvyklým. V České republice je přibližně 920 000 aktivních řidičů starších 65 let. Z toho 90 000 tisíc již oslavilo 80 rok svého života. Automobil totiž starší generaci umožňuje větší mobilitu, samostatnost a snadné dojíždění za nákupy, k lékaři či na zahrádku. Co by ale měl automobil pro seniory splňovat?

Částečnou odpověď poskytla anketa Senior Car 2019, ve které čeští řidiči zvolili nejoblíbenějším vozidlem pro seniory Hyundai ix20. Na druhé příčce se umístila Škoda Fabia, třetí místo obsadil automobil Škoda Karoq. V první desítce se dále umístily automobily Dacie Duster, Dacia Sandero, Toyota Yaris či Suzuki Ignis. Z ankety vyplývá, že věkově starší řidiči preferují pro zdolávání městských periférií menší, kompaktní vozidla s vyšším posedem.

Nové vozidlo, nebo z bazaru?

Zásadní otázkou před koupí vozidla je: Nové, nebo ojeté? Obě možnosti mají své oddané stoupence, kteří na nový, nebo naopak ojetý vůz nedají dopustit. Proto představíme základní argumenty.

Výhodou nového automobilu je bezpochyby skvělý, neopotřebovaný technický stav a interiér bez známek opotřebení. Navíc se o vůz po technické stránce nemusíte vůbec starat. Řada výrobců poskytuje prodloužené záruky i bezplatné či cenově zvýhodněné servisní prohlídky. Nové vozidlo je prakticky bez výdajů na servis a opravy. Nevýhodou nového vozidla je vyšší pořizovací cena. Navíc nové vozidlo v prvních letech, v závislosti na značce a modelu, poměrně dynamická ztrácí na hodnotě.

Naproti tomu ojeté automobily z druhé ruky vynikají právě nižší pořizovací cenou, která je po pár letech užívání nižší o desítky tisíc oproti novému modelu. Nevýhodou starších automobilů je jejich technické opotřebení a v mnoha případech také nejasný původ a stočené kilometry. Hodně napoví například historie servisování vozidla, ze které se dozvíte, zda byl vůz bourán, nebo jestli v některé periodě neměl podezřele nízký nájezd, který by deklaroval stočení kilometrů.

Starší automobil vždy důkladně prověřte

Pokud se rozhodnete pro nákup ojetého vozidla, nepodceňujte jeho výběr. Při deklaraci, že automobil pochází od německého lékaře, pečlivého důchodce, či ženě, která automobil nevyužívala, vždy zpozorněte. Většinou jde o lákavé historky. Místo toho si automobil prověřte podle VIN kódu například na stránce myfreevin.com/cz/.

Proč před nákupem vozidla ověřit VIN kód?

Ověření VIN kódu poskytuje přehled důležitých informací o historii vozidla. Dozvíte se nejen historii servisování, počet majitelů, často i počet nehod a provedených oprav či záznamy o krádeži.

Díky důkladnému prověření můžete ušetřit až desítky tisíc, které byste museli vynaložit za případné opravy, například po nesprávně provedené opravě po havárii. Dále zvýšíte svou bezpečnost. Po prověření staršího vozidla budete vědět, v čem jezdíte. Závěrem server https://www.carvertical.com/cz uvádí, že uvedené záznamy nelze měnit ani zfalšovat, protože jsou ověřovány digitálním decentralizovaným systémem blockchain.

Reklama