Nejmladší český skanzen objevíte v malé obci uprostřed Českého středohoří

Zubrnice, Autor: Pindick, CC BY-SA 3.0, Odkaz

V malebné krajině Českého středohoří, přibližně 12 km východně od Ústí nad Labem, leží obec Zubrnice. Tato obec byla poprvé připomínána již v roce 1352 a velkého rozkvětu dosáhla v 18. a 19. století, kdy se zde dařilo chmelařství, ovocnářství a zemědělství.

Reklama

V údolí Lučního potoka naleznete náš nejmladší skanzen Zubrnice, který vznikl v druhé polovině osmdesátých let 20. století. První co vás na návsi zaujme je soubor staveb lidové architektury, kterým dominují roubené a zděné domy. Ve skanzenu se nacházejí stavby lidové architektury ze zdejší oblasti Českého středohoří. Je zde třeba dům pocházející z roku 1700, hospodářská usedlost, bývalá rychta z počátku 18. století, unikátní teplovzdušná sušárna na ovoce, stará vesnická škola a obchod z 19. století. Na návsi stojí taky barokní socha sv. Jana Nepomuckého. V  obci najdete rovněž roubený vodní mlýn s náhonem a taky gotický kostel sv. Maří Magdalény.

Milovníky techniky potěší železniční muzeum

Na místním nádraží z roku 1890 vzniklo zajímavé Železniční muzeum. Je zde unikátní kolejový jeřáb z roku 1877, výsypný vůz Talbot z roku 1931, motorová lokomotiva z roku 1916 a služební vůz z třicátých let 20. století. V muzeu dále uvidíte historické drezíny, čekárnu pro cestující a taky unikátní dopravní kancelář s historickým vybavením. Skanzen Zubrnice tak právem patří mezi zajímavé turistické atrakce, zejména pro rodiny s dětmi.

Reklama