Nebezpečný kontrakt, který vás dostane

Nebezpečný kontrakt: detektivní špionážní thriller jsou první slova, která mě napadla, když jsem se do knihy začetla. Tato slova však moc neplatí, protože s detektivy (agenty FBI) se setkáme až v samém závěru knihy. Špioni se v této knížce také nevyskytují, nebo jsou tak tajní, že jsem si jich nevšimla. Styl thrilleru je však asi nejvýstižnější přívlastek, kterým lze tuto knihu popsat.

Autorem je Australan Brett Hoffmann, který je vystudovaný právník a právo je prostředí se, ke kterému se částečně váže i hlavní zápletka knihy. Ústředním motivem příběhu je jakási na půl tajná smlouva uzavřená v 60. letech 20. století mezi zbrojní firmou a Pentagonem.

Do hry o 40 let později vstupuje mladá úspěšná bankovní úřednice Stella, odbornice na fúzi firem, a její ambiciózní kolega Jack, který je hvězdou investičního oddělení. Oba patří k předním odborníkům ve svém oboru – v práci v bance sídlící na proslulém newyorském Wall Streetu – v mece všech obchodů.

Po té, co Stella zajišťuje fúzi dvou zbrojních společností, při které objeví podivné dokumenty a text zašifrovaný v milostné básni, se kolem ní začíná stahovat zprvu neviditelná smyčka nebezpečí, která se však rychle zhmotňuje v boj o život, při kterém kolem ní začínají umírat lidé. Do hry vstupuje Jack, který je pověřen svým šéfem, kterým je ředitel banky a zároveň přítel ředitele z oné jedné fúzované firmy, aby Stellu našel. Tím, že si Stella odnesla ze zbrojní firmy uvedené dokumenty, hrozí, že banka zajišťující onu fůzi, bude řešit obrovský skandál, který jí může nezvratně poškodit. I když Stellu zná Jack jen velmi málo, od počátku věří v její nevinu.

Napětí, romance, slzy, bohatství, padouši, moc, nebezpečí, zbraně a smrt tvoří základní ingredience tohoto barevného koktejlu, který budete chtít vypít na jeden zátah. Nedoporučuji jej pít (číst) před spaním, protože kvůli své napínavosti a propletenosti vztahů vám jen těžko dovolí usnout.

„Jack s nepříjemným pocitem pozoroval, jak auto odjíždí. Tohle byla nejriskantnější část plánu a Jack opakovaně kladl Stelle na srdce, aby se držela na místech, kde je hodně lidí, aby se pro ně nestala lákavým cílem. Pro Stellu ale bylo prioritou číslo jedna bezpečí rodiny, takže trvala na tom, že oba muže zabaví projížďkou po ostrově, zatímco Jack Angie a Fredu doprovodí na letiště.“

Krásná žena, úspěšný muž, atraktivní exotické prostředí a hrozící nebezpečí. Pro někoho otřepená klišé, pro druhé základní kusy skládačky pořádného thrilleru, který zamotá hlavu a nechá nás napjaté právě tak, jak to má takový žánr umět.

Vydalo nakladatelství Fragment.

Reklama