Nebezpečné mýty o šedém zákalu ohrožují zdraví

Za nejčastější příčinu oslepnutí je považován šedý zákal. Ve věku nad 75 let postihne každého druhého obyvatele. Současná moderní medicína umí šedý zákal relativně běžně léčit. Přesto o nemoci napříč společností koluje mnoho polopravd a neznalostí, z nichž některé mohou zrak vážně poškodit. Nejčastější mýty vysvětlíme.

Šedý zákal způsobuje čtení při špatném světle

Tvrzení, že šedý zákal způsobuje nedostatečné osvětlení při čtení, nebylo žádnou klinickou studií prokázáno. Pravdou je, že špatné osvětlení namáhá zrak a oči jsou dříve unavené. Pravá příčina šedého zákalu není známá. Faktorů je zřejmě více, které se pojí k přirozenému procesu stárnutí oka.  Riziko vzniku šedého zákalu mohou ovlivnit vyšší dioptrické vady, cukrovka, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často také těžké úrazy oka. Ke vzniku šedého zákalu přispívá i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření. Při pobytu na slunci si proto chraňte zrak brýlemi s UV filtrem.

Šedý zákal se nechává uzrát

Nejnebezpečnějším tvrzením o šedém zákalu je to, že před operací je nutné nechat zákal „uzrát“. Lékaři v tomto tvrzení ale nevidí žádné opodstatnění. Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Operace se provádí v okamžiku, kdy šedý zákal začne pacientům zhoršovat vidění. Jednak je zbytečné trápit se se zhoršeným viděním a také platí, že čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější.

Šedý zákal léčí oční kapky

Část obyvatel má sklon důvěřovat k zázračně jednoduchým způsobům léčby jen z toho důvodu, aby se vyhnuli operačnímu zákroku. Častým mýtem je proto léčba šedého zákalu pomocí očních kapek. Bohužel šedý zákal nelze léčit léky, očními kapkami ani brýlemi. Jedinou možností je právě operace. Při operačním zákroku je zakalená oční čočka odstraněna a nahrazena novou, umělou čočkou.

Důvěřujte doporučením lékařů

Na závěr poslední tvrzení, které ale již není polopravdou ani mýtem. Pokud oční lékař doporučí operaci šedého zákalu, nemusíte mít přehnané obavy. Současné operace již patří k téměř rutinním zákrokům. Zákrok probíhá ambulantně a trvá přibližně 15-20 minut. Po operaci je oko zakryto náplastí a pacient je zpravidla propuštěn do domácí léčby.  Operace druhého oka se pak provádí s odstupem tří až sedmi dnů.

Při operaci šedého zákalu lze umělou čočkou zároveň korigovat oční vady krátkozrakosti či dalekozrakosti. Pacienti se operací zbaví jak šedého zákalu, tak i dioptrií.

Reklama