Navštivte památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Jabkenická myslivna - památník Bedřicha Smetany, autor: palickap, zdroj: wikimedia.org

Jabkenice najdete 12 km jihovýchodně od Mladé Boleslavi a je to obec, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Je zde několik dřevěných chalup s vyřezávanými lomenicemi a stojí zde gotický cihlový kostel Narození Panny Marie. V sousedství kostela stojí roubená, šindelem pokrytá zvonice s bedněným patrem.

Reklama

V Jabkenicích žil Bedřich Smetana

Jabkenice jsou taky spojeny s velikánem světové hudby Bedřichem Smetanou (1824 – 1884).

Když ve svých 50 letech v roce 1874 Bedřich Smetana ohluchl, následujícího roku 1875 se přestěhoval do Jabkenic, do myslivny svého zetě Josefa Schwarce a své nejstarší dcery Žofie. Zde v tichu jabkenické obory, ač nemocen, vytvořil nezapomenutelné melodie oper Hubička, Čertova stěna a Tajemství a taky dokončil i symfonickou báseň Má vlast.

V Jabkenicích pobýval až do roku 1884 a teprve na poslední týdny života byl těžce nemocný pak převezen do špitálu v Praze.

Památník Bedřicha Smetany v bývalé barokní myslivně v Jabkenicích

V bývalé barokní myslivně v Jabkenicích byl zřízen Památník Bedřicha Smetany. Zde se seznámíte s životem Smetanovy rodiny v Jabkenicích, dále s tvorbou tohoto světoznámého hudebního skladatele a prohlédnete si jeho pracovnu i salon s původním nábytkem. Můžete si taky poslechnout Smetanovy skladby. V zahradě myslivny stojí pomník Bedřicha Smetany od sochaře Františka Bílka. Smetanova stezka pak zase spojuje romantická zákoutí na březích rybníků s mohutnými stromy s přilehlou částí 530 hektarové jabkenické obory, která byla založena již počátkem 19. století.

Reklama