Návod, jak poznat svůj fototyp. Opalujte se bezpečně v Česku i u středozemního moře

zdroj: pixabay.com

Letošní léto se zatím velmi vydařilo. Tropických teplot jsme si užili již dosyta a podle meteorologů nás ještě čekají. Někteří tráví léto v Čechách, jiní vyráží za sluníčkem do zahraničí. Ať už ale hezké dny trávíte kdekoliv, neměli byste zapomínat na správnou ochranu. Bez opalovacího krému není radno se sluníčku vystavovat.

Reklama

Chránit se před sluncem je velice důležité a rozhodně nestačí jen zajít do stínu nebo si lehnout pod slunečník. Sluneční paprsky se dostanou úplně všude, a proto používání opalovacích přípravků by pro nás mělo být samozřejmostí.

Každý opalovací přípravek musí mít stanovený stupeň ochrany, který určuje míru v oblasti UVB záření a v UVA záření. Víte, co zkratky znamenají? UV je zkratka pro ultrafialové záření s vlnovou délkou kratší, než je viditelné světlo. Lidskému zraku je tak neviditelné. UVA je odborníky označováno jako méně nebezpečné. Podepisuje se však na stárnutí kůže, při vysokých dávkách může dojít až k rakovině kůže. UVB je škodlivé a způsobuje akutní a chronické poškození kůže.

Při pobytu na slunci je proto velmi důležité, abychom se chránili krémy s minimálním faktorem 15, u moře pak alespoň 20. Kromě toho je zapotřebí nosit vhodné oblečení a nevycházet z domu bez čepice a slunečních brýlí. Je-li to možné, pak se vyvarujte přímému slunci přes poledne.

Opalovací krémy volte podle fototypu

Dnes již mnoho opalovacích krémů či olejů chrání naší pokožku i během koupání, určitě ale nesmíme zapomínat na naše nejmenší. Ti totiž ve vodě často tráví mnohem více času než dospělí, a pak ani ten nejodolnější krém nezůstane na pokožce.

Číslo na opalovacím krému vyjadřuje, o kolik je prodloužen pobyt na slunci, aniž by došlo k zarudnutí pokožky. Jak ale zjistit, jakou ochranu při opalování zvolit? V Evropě rozlišujeme čtyři fototypy, na základě charakteristiky si můžete sami určit, kterým fototypem jste právě vy.

Největším rizikem opalování je rakovina kůže

Zhoubný melanom je jeden z typů rakoviny kůže, který nás z přehnaného opalování může postihnout. Vzniká z buněk, které jsou uloženy ve spodní vrstvě pokožky a vytvářejí hnědé barvivo zvané melanin. Mateřská znaménka jsou pak jasným příkladem seskupení mnoha melanocytů dohromady. Čím více máme pigmentových mateřských znamének, tím vyšší je riziko melanomu. Stejně tak vznik melanomu narůstá se slabou tvorbou pigmentu či se spálenou kůží od slunce.

Reklama