Naučte se patchwork pro začátečníky

Patchwork pro začátečníky
Patchwork, zdroj: pixabay.com

Slyšeli jste už o patchworku? Patchwork je technikou šití, při které z kusů látek vytváříme povlečení na polštáře, prostírání, přikrývky a další textilní doplňky. Ukážeme, jak zvládnout patchwork, a jak si ušít originální bytový textil.

Reklama

Šicí technika patchwork pramení ze sešívání kousků látek dohromady. Ostatně anglickým výrazem patch se označuje záplata. Patchwork tak původně vznikl ze záplatování textilu. Dnes patří patchwork k oblíbeným kreativním činnostem.

Začínáme s patchworkem

Začít s patchworkem  můžeme v každém věku. A to i přesto, že se s šitím teprve seznamujeme. Důležitá je především chuť. Zbytek přijde sám. Ovšem vždy je dobré, když se seznámíme s principy šití i technikami patchworku, ze kterých si vybereme svou oblíbenou. Rozlišujeme základní techniky:

  • japonský proplétaný patchwork,
  • flic-flac patchwork,
  • šití z pruhů,
  • crazy šití,
  • srubové šití,
  • kaleidoskopy.

Co k patchworku potřebujeme?

Dříve, než se do patchworku pustíme, budeme potřebovat základní výbavu, kterou je šicí stroj a zásoba látek. Těmi mohou být klidně zbytky látek, nejrůznější ústřižky či látek, které jsme získali ze staršího oblečení a bytového textilu.

Jakmile máme vše připraveno, můžeme se pustit do stříhání látek a jejich sešívání. Abychom vše prakticky znázornili, podívejte se na videokurz pro začátečníky. Ve videokurzu se seznámíte s jednotlivými technikami a naučíte se ušít tašku, polštář, přikrývku a další bytový textil.

Reklama