Naučnou stezkou Mionší za krásnou přírodou beskydského pralesa

Les, zdroj: pixabay.com

Každý, kdo se chce seznámit s faunou a flórou původního jedlo-bukového pralesa, by se  měl vydat do severovýchodního koutu naši země, na naučnou stezku Mionší. Je okružní, určená pouze pro pěší a její délka je přibližně 7 km. Její celkové převýšení činí 330 m, je tedy středně  náročná a poněvadž vede taky po loveckých chodnících je vhodná pro rodiny již s odrostlejšími dětmi.

Reklama

Vstup na naučnou stezku je povolen pouze s průvodcem, kterého si lze objednat v informačním centru v Dolní Lomné. Naučná stezka vede po okraji pralesa, je přístupná pouze od 1. června do 15. září o sobotách a nedělích, přes týden je nutno se objednat. Naučná stezka začíná v obci Dolní Lomná asi 200 m od autobusové zastávky Matyščina Louka a je zde taky možnost odstavit automobil na nově vybudovaném parkovišti. Na začátku naučné stezky je malý přístřešek a několik laviček.

Naučná stezka Mionší

Naučná stezka Mionší se nachází v Moravskoslezských Beskydech na hřebeni a svazích vrcholů Úplaz 950 m.n.m. a Velká Polana 893 m.n.m., mezi obcemi Horní a Dolní Lomná, asi 9 km jihozápadně od Jablunkova.  Svoji rozlohou 169,7 ha je největší pralesní rezervací v Česku. Je to pozůstatek původního jedlo-bukového karpatského lesa, který kdysi pokrýval celé Beskydy. Na zachování původního stavu pralesa Mionší měl značný podíl dřívější majitel beskydských lesů arcivévoda Bedřich Habsburský. Je to ten pověstný „Markýz Gero“, jak jej nazval slezský bard Petr Bezruč. Tento arcivévoda sem často zajížděl s dalšími šlechtici na lov zvěře. Na jednom palouku si nechal postavit loveckou chatu a na stěně jedné místnosti chaty měl napsaný seznam zastřelené zvěře. Prales Mionší byl využíván pouze k lovu zvěře. Dřevo se v pralese vůbec netěžilo a tak prales Mionší zůstal zachován v původním stavu až do dnešní doby.

V beskydském pralese Mionší najdete krásnou nedotčenou přírodu

Vaši pozornost dozajista upoutají zbytky mohutných, starých jedlí, které svými bizarními suchými větvemi a ležícími kmeny vytvářejí typickou divokou scenérii pralesa. Je zde i několik nezalesněných travnatých ploch, z nichž nejznámější  jsou Horní a Dolní Polana. Naučná stezka sice vede jen okrajem pralesa, ale dozajista budete okouzleni zdejší nedotčenou přírodou. Na naučné stezce je celkem 10 zastavení s informačními tabulemi. Dozvíte se z nich jak například funguje přirozený les, proč je Mionší pralesem, o osídlování kraje horaly a mnoho dalších zajímavostí o zdejší fauně a flóře. Naučná stezka Mionší je prostě připravena pro všechny turisty a milovníky přírody.

Dolní Lomná je půvabná beskydská obec. V obci se nachází informační centrum, ve kterém si můžete objednat průvodce do pralesa Mionší. Můžete rovněž navštívit Zemědělský dvůr s domácími zvířaty a dřevěnou salaší. V replice dřevěnice původní Lomňanské školy má sídlo Lomňanské muzeu s expozicemi věnovanými obci Dolní Lomná. V muzeu se taky konají nejrůznější kulturní akce a výstavy.

Reklama