Na seniorpas můžete nově cestovat i vlakem

Od letošního ledna přichystaly České dráhy společně s Moravskoslezským krajem zvýhodněné cestování spoluobčanům starších 70 let prostřednictvím integrovaného dopravního systému ODIS. Nově tak začaly platit síťové dlouhodobé zónové jízdenky, známé jako seniorpasy, ve všech vlacích Českých drah, které jsou do systému ODIS zařazeny.

Tento seniorpas přináší výhodu všem seniorům, kteří kromě autobusů a městské hromadné dopravy cestují vlakem, a museli si pro cestu v něm kupovat jízdenku zvlášť.

Roční dlouhodobá jízdenka pro seniora stojí 650 Kč. Platí neomezeně i o víkendech po dobu 365 dní od jejího zakoupení. Půlroční alternativa vyjde na 350 Kč.

Dlouhodobé zónové jízdenky můžete zakoupit na klasických místech, kterými jsou autobusová nádraží, prodejní místa dlouhodobých jízdenek a nově také na pokladních přepážkách Českých drah.

Větší působnost seniorpasu Vám umožní lepší cestování po kraji jak za známými, tak za aktivním odpočinkem v přírodě.

Cestujeme s jízdním kolem

Další výhodou cestování vlakem je, že se nemusíte omezovat, cestujete-li s jízdním kolem. České dráhy nabízejí možnost přepravy jízdních kol po celý rok, kdekoliv v České republice i v zahraničí. Možností je hned několik. Bicykly lze přepravovat ve vlacích označených piktogramem jízdního kola. Při této přepravě kolo máte jako spoluzavazadlo, cestuje s vámi ve společném prostoru a musíte na něj dohlížet, aby neohrozilo ostatní spolucestující. Za tuto službu si připlatíte 25 Kč. Bicykl lze přepravovat také ve vlacích označených piktogramem kufru, který informuje o úschovně. Za úschovu kola zaplatíte 30 Kč a dále se nemusíte o váš jízdní prostředek strachovat. Kolo je uloženo ve zvláštním prostoru a dohlíží na něj zaměstnanec ČD. Bicykly lze také přepravit i ve spěšných vlacích, rychlících a expresech. A to ve voze, který je pro takovou přepravu vyhrazen nebo obvykle v prvních a posledních dveřích vlakové soupravy, nejde-li o vůz 1. třídy.

Některá nádraží dokonce nabízejí možnost půjčení jízdního kola. Podmínkou však je vrácení bicyklu v drážní stanici, ve které jste si kolo vypůjčili. Nezbývá než si naplánovat trasu a vyrazit odhalovat krásy našeho kraje.

Reklama