Péče o trávník na konci léta je klíčová pro jeho zdraví a vzhled během podzimu a zimy. Zde je několik konkrétních kroků, které vám pomohou udržet trávník v nejlepší kondici.
1. Sekání trávy
Postupně snižujte výšku sečení. Začněte s vyšší výškou (přibližně 6-7 cm) a postupně ji snižujte na 4-5 cm. Vyšší tráva lépe odolává suchu a stínu, a zároveň chrání kořeny. Snižte frekvenci sekání, jakmile tráva zpomalí růst.
2. Zavlažování
I na konci léta může být počasí suché. Zajistěte, aby trávník dostával dostatečné množství vody, ideální je hluboké a méně časté zalévání (např. 2-3x týdně), což podporuje hlubší kořenový systém. Zalévejte ráno nebo brzy večer, aby se minimalizovala ztráta vody vypařováním a snížilo riziko plísní.
3. Hnojení
Aplikujte podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které posiluje odolnost trávníku vůči nemocem a mrazům. Před hnojením provzdušněte trávník (aerifikujte), aby hnojivo lépe proniklo do půdy a dosáhlo kořenů.
4. Provzdušnění trávníku
Použijte vertikutátor nebo provzdušňovač k odstranění zhutněné půdy a staré trávy. To zlepšuje přístup vzduchu, vody a živin ke kořenům. Nejlepší doba pro provzdušnění je na konci léta nebo na začátku podzimu, kdy tráva ještě aktivně roste.
5. Odstraňování mechů a plevelů
Pokud máte na trávníku mech, použijte mechový odstraňovač nebo přistupte k postřiku. Ručně odstraňujte plevel nebo použijte vhodné herbicidy. Je důležité udržet trávník čistý, aby tráva mohla lépe růst.
6. Výsev a setí
Pokud máte místa s řídkou trávou, podzim je ideální čas pro setí nových travních semínek. Vyberte si odrůdy vhodné pro podzimní výsev. Aplikujte travní osivo rovnoměrně a jemně přisypte vrstvou zeminy nebo pískem pro lepší zakotvení.
7. Mulčování
Nechte zbytky trávy po sekání jako mulč, což pomůže udržet vlhkost v půdě a poskytne živiny pro trávu při rozkladu. Přidejte vrstvu mulče kolem okrajů trávníku a v záhonech, pomůže to potlačit plevel a udržet půdu vlhkou.
8. Kontrola a údržba nářadí
Po každém použití trávníkových nástrojů je důležité je očistit od trávy a nečistot. Ujistěte se, že nože sekaček na trávu jsou ostré, aby byly zajištěny čisté a zdravé řezy. Uložte nářadí na suché místo, ať předejdete korozi a poškození.
9. Příprava na zimní období
Pravidelně odstraňujte listí a jiné nečistoty z trávníku, aby nedocházelo k hnilobě a plísním. Zkontrolujte a případně opravte okraje trávníku, aby byl dobře definovaný a chráněný před erozí.
10. Monitorování zdraví trávníku
Pravidelně kontrolujte trávník na přítomnost nemocí nebo škůdců a v případě potřeby použijte vhodné prostředky. Pokud máte podezření na problémy s půdou, zvažte její testování a případnou úpravu pH nebo živin.
Dodatečné tipy:
Při výběru travních směsí volte odrůdy, které jsou vhodné pro vaše klimatické podmínky a typ půdy. Minimalizujte intenzivní používání trávníku na konci léta, kdy je tráva nejvíce vystavena stresu z horka a sucha.
Péče o trávník na konci léta je zásadní pro jeho zdraví a krásu po celý rok. Dodržováním těchto kroků zajistíte, že váš trávník zůstane hustý, zelený a odolný proti nepříznivým podmínkám. Hodně štěstí při údržbě vaší zahrady!
Zdroj: ireceptar.cz, gardenersworld.com