Na nejvyšší vodopád Jizerských hor

Jedním z četných klenotů severu Jizerských hor jsou bezpochyby Štolpichy. Dříve národní přírodní rezervace byla začleněna do přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Dnes se vydáme z Hejnic přes vodopád Velkého Štolpichu na Ořešník a zpět do Hejnic. Výlet je dlouhý asi 10 km, nicméně fyzicky náročný.

Z náměstí v Hejnicích jdeme po zelené značce do Ferdinandova. U rozcestníku Pod vodopády se napojíme na Štolpišskou silnici a po žluté značce pokračujeme do hor. Druhý název této cesty je Alpská silnice pro vysokohorský ráz celé oblasti Štolpichů. Míjíme Galerii, velkou opěrnou zeď v zatáčce v její původní podobě a stoupáme do prudkého kopce podél Štolpišského potoka až k dřevěné lávce nad vodopádem.

Vodopád Velkého Štolpichu je nejvyšším v Jizerských horách. Pokud se na něj díváme ze staré Štolpišské cesty, kterou vystoupáme na Ořešník, snadno porozumíme, proč se této oblasti říká Alpská. Máme-li čas, vychutnejme si klima této oblasti.

Překročíme dřevěnou lávku, sejdeme podél vodopádu k jeho úpatí a vydáváme se znovu do prudkého kopce, tentokrát starou Štolpišskou cestou po červené značce. Cesta není udržovaná a připravme se na velmi kamenitý terén. Jakmile vystoupíme na hřeben Ořešníku, čeká nás pohodlná cesta, měkká a travnatá, krásnými horskými bučinami. Výhledů si zde ale příliš neužijeme.

Zvolna dojdeme k rozcestníku na Ořešníku. Fouká to tu prudce ze všech stran. Pokračujeme po hřebenu asi půl kilometru na vyhlídkové místo. Tentokrát se nám naskytne úchvatný výhled na velkou část severu Jizerských hor – Frýdlantsko, Hejnicko, Smrk.

Pak už nás čeká jen strmý sestup do Hejnic po červené značce. Pokud máme čas, na náměstí v Hejnicích si můžeme prohlédnout známé poutní místo chrám Navštívení Panny Marie.

Pokud si chceme výlet o několik kilometrů prodloužit, vystoupáme po červené z Hejnic do Lázní Libverda a z náměstí po žluté k turistickému cíli a restauraci Obří sud.

i-Senior.cz

Reklama