Na jógu není pozdě v žádném věku

V seniorském věku nejsou vhodná cvičení, která příliš zatěžují klouby a kosti tlaky i otřesy, neboť hrozí větší riziko zlomenin. Přesto je pohyb a pravidelné cvičení nepostradatelné. Pohyb totiž zvyšuje fyzickou vitalitu a pozitivně ovlivňuje i mysl. Vhodným cvičením na posílení i protažení těla je jóga. Poznejte toto starodávně cvičení.

Stopy historicky nejstarších zmínek o józe sahají až do období 900 let př. n. l., kdy jóga byla jednou z asketických praktik světců. Ostatně význam slova jóga směřuje k podstatě obnovení individuálního „já“, tedy potlačení svého hmotného a svazující ega a dosažení duševní vyrovnanosti a hmotného osvobození.

Cvičení jógy posiluje vitalitu a přispívá k lepší náladě

Cvičení jógy přináší mnoho pozitivních faktorů všem cvičícím bez rozdílů věku. K hlavním přínosům patří uvolnění svalů, zlepšení pohyblivosti kloubů a celková větší koordinace pohybového aparátu. Jóga zároveň zlepšuje dýchání a posiluje lymfatický systém. Zároveň jóga pro seniory účinně pomáhá posilovat pánevní dno a tím přispívá k zmírnění projevů inkontinence.

V neposlední řadě má jóga blahodárný vliv na psychiku. Nejenže pomáhá při skupinových cvičeních udržovat sociální kontakt s vrstevníky se společným zájmem, cvičení především uvolní mysl, odbourá stres a přispěje k celkovému pozitivnímu naladění.

Na jógu není nikdy pozdě

Obrovskou předností jógy je skutečnost, že s cvičením lze začít v každém věku. Na jógu doslova není pozdě v žádném věku. Samotné cvičení lze totiž vždy přizpůsobit aktuální fyzické kondici a individuálním možnostem každého cvičícího.

Možná se budete divit, ale jógu mohou cvičit i osoby se sníženou pohybovou schopností. Cvičit lze vsedě na židli nebo klidně v posteli. Do cvičení se mohou zapojit jen ty části, které to v danou chvíli umožňují. Díky tomu lze cvičební lekce citlivě přizpůsobit pohybovým schopnostem s respektem k věku a zdravotnímu stavu cvičících.

Jedno však mějte stále na paměti: Jógu cvičte v souladu s vaším tělem a mentálním rozpoložením. Jen tak dosáhnete zdravého cvičení, které bude vašemu tělu k prospěchu.

Reklama