Mýdlo je s námi přes 200 let. Znáte jeho historii?

zdroj: pixabay.com

Hygiena těla provází člověka už od dob Babylóňanů a starého Egypta. Odtud také pochází první zmínky o mýdle v souvislosti s očistou těla, do té doby se používalo zejména na čištění šatů či nádobí.

Reklama

Egypťané vyráběli mýdlo pomocí směsi zvířecích nebo rostlinných tuků se solí. Teprve až ve starém Římě se však výroba mýdla skutečně rozmohla a rozšířila i do dalších států. Do dokonalosti ji pak dotáhli Arabové, kteří kromě klasických směsí vyráběli také parfémované a barevné varianty. Arabské mýdlo se tak stalo důležitým vývozním artiklem. Toto umění výroby mýdel pak od Arabů postupně převzaly evropské státy, třeba tehdejší Španělsko nebo Francie.

Mýdlo tak, jak ho známe dnes, vzniklo v roce 1806, kdy William Colgate založil v New Yorku výrobnu mýdla. V českých zemích v 19. století zásobovala obyvatelstvo mýdlem rodina Schichtových, která vybudovala továrnu na výrobu ve Střekově u Ústí nad Labem.

 Místo šampónu se používalo sušené mýdlo

Mýdlo se od svého vzniku používalo nejen k mytí těla, ale také vlasů. Po staletí to fungovalo tak, že se mýdlo zředilo vodou a poté se vmasírovalo do vlasů. Kvůli své konzistenci se však velmi špatně vymývalo. Ve vlasech zůstávaly zbytky mýdla, které vysušovaly vlasy i pokožku. Pomyslná revoluce ve vlasové kosmetice nastala až v roce 1903, kdy německý drogista Hans Schwarzkopf vynalezl práškový šampon.

Zanedlouho se jeho vynález rozšířil do celého světa. Později drogista svůj produkt inovoval a vyvinul tekutý šampon, který bylo možné aplikovat na mokré vlasy.

 Čas od času se vynoří mylné zprávy o škodlivých látkách

V roce 1998 prolétla světem zpráva, která se nárazově objevuje i dnes. Hovoří se o záležitosti s látkou SLS, Sodium Laureth Sulfate, která je údajně součástí většiny mýdel a šamponů. Látka má být rakovinotvorná.

Jedná se však o omyl a dezinformaci, neboť v šampónech se neužívá látka Sodium Lauryl Sulfat ale Laurethsulfát sodný označovaný zkratkou SLES. Tato látka se vyznačuje tím, odstraňuje nečistoty, které se s vodou společně smyjí. Látka je mírně dráždivá, nikoliv však škodlivá.

Reklama