Modlivý důl a zámek v Zákupech

Výlet začneme na vlakovém nádraží v Novém Boru. Vydáme se po červené značce, po které půjdeme téměř celou dobu. Trasa měří zhruba 20 km. Projdeme městským parkem a směřujeme k prvnímu atraktivnímu cíli.

 

 

 

Skalní hrad Sloup nemůžeme přehlédnout. Hrad v původní podobě to vlastně již není. Zpřístupněna je ve skále vytesaná poustevna s kaplí a novější stavba na vrcholu skály.

Pokračujeme, nyní již do kopce, k lesnímu divadlu. Jde o přírodní amfiteátr, kde se stále hraje divadlo. Kolem jsou vytesány do skal vstupy a všude šlapeme po měkkém bílém písku.

Pokračujeme lesním skalnatým terénem pískovcových skal. Cesta nepatří k fyzicky náročným, pohybujeme se ale po kamenech, a proto musíme být místy opatrní.

Sestupujeme k hlavnímu cíli našeho výletu. Modlivý důl je nedlouhé skalnaté údolí mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova. Původně se jmenoval Smolný důl, neboť se zde pálilo dřevěné uhlí a získávala smola. K místu se váže řada pověstí.

Podle jedné z nich tu dobrovolně zemřeli rytíř Jaroslav ze Svojkova s dcerou sládka z Velenic, kteří se velmi milovali, ale rytířovi rodiče jim jejich lásku nepřáli.

Nás již při prvním pohledu zaujme především kaple na poutním místě dolu.

Po odpočinku s pohledem na skalní kapli se vydáme do Svojkova. Zde se rozhodneme, kudy budeme pokračovat. Můžeme po červené krajem Lužických hor do České Lípy na vlak. Nebo po zelené na zámek v Zákupech. Cesta na zámek vede hustými lesy, které jsou úchvatně zabarvené především v období babího léta. Cesta není náročná a zanechá v nás dlouho po výletě pohodu.

Přicházíme k zámku. U zámku je zřízeno závodiště pro koně, rybník, bažantnice a obora. Možností prohlídek je tu opravdu mnoho. Mějme tedy v rezervě čas navíc.

Nyní nás již čeká krátká cesta na vlakové nádraží v Zákupech a cesta domů.

Reklama