Mikrovlnka vs. Mrazák

Mraznička a mikrovlnná trouba. Dva elektrospotřebiče co jdou v naší kuchyni ruku v ruce. Jeden jídlo do foroty zmrazí a druhý ho vmžiku rozmrazí, ba co víc. On ho dokonce i uvaří. Jak ale vybrat ten správný mrazák a mikrovlnku?

Mraznička neboli také mrazák, jak dnes mnozí nazývají tomuto „ledovému“ zázraku, do kuchyně bezpochyb patří. Těžko říct, zda mnoho z nás by bez mrazničky vydrželo. Vždyť ono je to tak jednoduché nakoupit si do zásoby a pak si třeba maso vyndat až na neděli na sváteční oběd. Jak ale správně vybrat mrazák stále lidí ještě tápe.

Jak vybrat nejvhodnější mrazničku?

Vhodné parametry – Důležité je vybrat mrazničku, která nám bude sedět do naší kuchyně. I když by se nám líbila ta či ona, dbát musíme na vhodnou výšku, šířku a objem.

Energetická náročnost – Vybírat bychom měli mrazničky ve třídách A++, A+, A. V případě nižší třídy, musíme pamatovat, že energetická úspora nebude nijak valná, ba naopak.

Typ mrazničky – Rozhodovat se můžeme mezi policovým neboli šuplíkovým typem a truhlicovým. Šuplíkový mrazák nám nabízí větší pohodlí při manipulaci s potravinami a i lepší samotnou přehlednost. Jeho velkým mínusem však je, že se do něj nevlezou žádné krabice větších rozměrů či velké kusy potravin. Na to je vhodnější truhlicový typ mrazáku, ve kterém máme jeden objemný prostor.

Vlastnosti mrazničky – Mezi nejdůležitější vlastnosti mrazáku patří supermrazení, mrazící výkon, akumulační doba a nenámrazový systém.

Mikrovlnky vám ušetří nejen mnoho času, ale i námahu při přípravě jídel. Pro mnohé se již stali nepostradatelným pomocníkem v kuchyni. Dodnes se ale najdou lidé, kteří nemají na paměti, že i mikrovlnka není všemožná, a tak talíře se zlatými pruhy či alobal určitě do ní nepatří. Před nákupem mikrovlnné trouby je důležité myslet na to, zda od ní očekáváme pouze ohřívání jídel a občasnou pomoc v kuchyni či zda bude pernamentně v provozu. Tak samo lze dnes také koupit mikrovlnky volně ložené, anebo vestavěné do kuchyňské linky. Výběr je opravdu veliký, proto je tu pár dobrých rad, jak se při nákupu orientovat.

Jak vybrat nejvhodnější mikrovlnou troubu?

Funkčnost mikrovlnky – V prvé řadě si musíme uvědomit, k čemu ji budeme používat. Pokud sháníme mikrovlnou troubu pouze pro ohřev, vaření a rozmrazování, pak je vhodná monofunkční mikrovlnka. V případě, že v ní chceme i grilovat, potom musíme shánět mikrovlnku bifunkční. Trifunkční mikrovlnná trouba nám navíc ještě nabídne horký vzduch, který je vhodný k zapékání.

Vhodné parametry – I u mikrovlnek si lze vybírat z nejrůznějších parametrů. Nejmenší mikrovlnnou troubu lze koupit v objemu kolem 14 litrů, jedná se tedy o rozměry 45x39x28 cm, naopak největší mají objem až 36 litrů a ty se pyšní rozměry kolem 55x45x40 cm. Pokud bychom neuvažovali ani o jednom z těchto extrémů, pak máme na výběr i z mikrovlnek o objemu 17 až 26 litru. Samozřejmě však musíte porovnávat i jiné parametry, než jen objem, doporučit vám můžeme srovnávací test mikrovlnných trub, kde najdete rozbor všech parametrů zásadních pro výběr.

Investice – Při nákupu mikrovlnky si také musíme předem stanovit, kolik za ní chceme utratit. Ceny v nabídce mikrovlnných trub se totiž velice liší. Samozřejmě můžeme koupit nejlevnější mikrovlnku od 2 000 Kč. Od těchto modelů však lze čekat základní funkce. V případě, že jsme náročnějšími zákazníky, pak nejsou neobvyklé ani mikrovlnky za 25 000 Kč, které se už od základních modelů rapidně svými funkcemi a vymoženostmi liší.

Reklama