Na pískovcové skále nad řekou Jizerou, nedaleko Mladé Boleslavi, stojí majestátní zřícenina hradu Michalovice. Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století a v této době byl v držení rytíře bez bázně a hany Jana z Michalovic. Tento rytíř bravurně vládl dřevcem a uměl se ohánět mečem. Na rytířských turnajích pořádaných u dvora českého krále Václava II. nenašel přemožitele mezi českými ani německými rytíři.
Král Václav II. si jej velmi oblíbil a jako reprezentanta rytířstva české země jej vyslal do Francie ke královskému dvoru Filipa Sličného. Zde ve Francii se na turnajích scházel výkvět středověkého rytířstva celé Evropy.
Rytíř Jan z Michalovic ani zde nebyl žádným rytířem poražen a sám francouzský král Filip Sličný obdivoval jeho odvahu a rytířské umění. Jeden středověký minesengr o Janu z Michalovic napsal tento verš. „V české zemi rytíř žije, slávou všechny převyšuje.“
Michalovice jsou dnes malebnou hradní zříceninou
Dávno je pryč doba rytířů a rytířských turnajů a ze zašlé slávy zůstal jen malebná zřícenina hradu. Za šikmou věží nemusíte jezdit zrovna do italské Pisy, najdete ji taky na hradě Michalovicích. Dominantu hradu tvoří právě mohutná, válcová, šikmá věž zvaná Putna. Věž se naklonila v 19. století, když zde lidé hledali poklady, a proto byla začátkem 20. století podezděna a její základy byly vybetonovány. Zachovalo je ještě jádro hradu se zříceninou gotického paláce a části hradeb. Na tomto hradu se sice žádné poklady nenašly, ale z hradu je pěkný výhled do údolí řeky Jizery.
Byl to právě udatný rytíř Jan z Michalovic, který mě inspiroval k napsání dobrodružné e – knihy pro děti a mládež Pavlík a rytíř Jan z Michalovic Pavlíka navštíví udatný rytíř Jan a provede ho středověkým hradem, mincovnou, vesnicí a středověkou Prahou. Pavlík tak na vlastní kůži poznává život ve středověké společnosti. V knize se čtenáři seznámí se středověkem zábavnou formou, poněkud jinak, než ze strohého textu učebnice dějepisu.