Mandelinka bramborová: Škůdce, který ohrožuje úrodu brambor

Mandelinka bramborová každý rok přidělává starosti pěstitelům brambor. Tohoto škůdce není třeba detailně představovat. Zná ho každý pěstitel brambor. Brouk s bíločernými krovkami se živí bramborovou natí, kterou dokáže zcela zničit. Do Evropy byla mandelinka zavlečena společně s bramborami. Podívejte se, co stojí za rychlým šířením mandelinky, a jaké nové metody se k jejímu hubení používají.

První masivní přemnožení mandelinky bramborové bylo zaznamenáno v roce 1859 v USA. K dalšímu masivnímu rozšíření došlo v celé Evropě po druhé světové válce, kdy významně vzrostl transport brambor. Socialistická propaganda měla za to, že zamoření bramborovým škůdcem je útokem „imperialistů“. Mandelince se začalo přezdívat „americký brouk“ či „šestinohý vyslanec z Wall Streetu“.

Za masivní šíření může rychlá reprodukce

Za rychlým šířením mandelinky stojí invazní reprodukční systém. Během svého života naklade samička až 2 400 vajíček, které se již jako larvy živí bramborovou natí. Kromě brambor napadá také jiné lilkovité rostliny, kterými jsou papriky, rajčata či baklažán. Uvádí se, že v závislosti na klimatických podmínkách, se v České republice za jednu sezónu vystřídají až tři generace mandelinek.

Jak mandelinky zneškodnit?

K nejvyužívanějším postupům hubení mandelinky patří postřiky a samozřejmě ruční sběr vajíček, larev i dospělých jedinců. Zároveň se doporučuje pravidelně měnit osevní plochy a na stejné místo vysazovat brambor pouze jednou za čtyři roky.

Nová metoda hubení využívá mikroskopické houby

Před dvěma lety přišli vědci z Biologického centra Akademie věd ČR s novou a ekologickou metodou hubení mandelinky za pomocí mikroskopické houby Isaria fumosorosea. Tato houba se přirozeně vyskytuje v půdě a společně s hlísticemi zvyšuje úhyn larev a kukel mandelinky až na 100 %. Houby je v ekosystému přirozeným nepřítelem bramborového škůdce a zároveň je schopná samostatné reprodukce a tím i delší účinnosti ochrany.

Reklama