Magická jeskyně – Nebozízek

Navštívila jsem „Magickou jeskyni“ na petřínské stráni, poblíž restaurace Nebozízek. Do této kouzelné jeskyně mě poprvé zavedla kamarádka. Byla jsem stejně okouzlena nádhernými obrazy i keramickými skvosty, které Vás přenesou do úplně jiného světa, jako ona. Obrazy, jsou jako okno do nádherné mystické říše.

Rozhodly jsme se ještě jednou vrátit a měly jsme možnost, si příjemně pohovořit i s mistrem osobně. Jeho vyprávění nás přeneslo nejen o několik let zpět, ale i za hranice naší vlasti, tak jak se ubírala mistrova životní cesta.

Mistr Reon (původně český rodák Jan Zahradník) nastoupil v patnácti letech do učení u mistra Josefa Šimůnka, který byl zástupce 300 leté rodinné tradice keramiků. V roce 1968 v srpnu odchází do Itálie, kde se přes den věnuje keramice, ale po večerech maluje své obrazy.

Ve Švýcarsku se už hlásí pouze k malbě a stává se zde restaurátorem obrazů slavných mistrů. Ve francouzské Bretagni, uprostřed lesů, vzniká první Magická jeskyně.

Po velkolepém úspěchu výstavy v pražském Karolinu v roce 1993 a podle mistrových slov „jemný, ale vytrvalý nátlak, aby udělal něco pro rodné město“ vzniká o rok později první stálá expozice umístěná na „Královské cestě“.

V roce 2005 se Magická jeskyně „přemístí“ právě na již zmíněný Nebozízek.  Kromě stálé expozice v Magické jeskyni na Nebozízku, jsou mistrova díla k vidění i v Makarské vinárně „U Kostela“ a rozměrnější díla nejdete na výstavě v Zámku Brandýs n. Labem.

Reklama