Letní turistická sezóna začala

Hradec nad Moravicí, zdroj: wikimedia.org

Tak nám začala letní turistická sezóna, která u nás dle tradice trvá od jara až do podzimu. Začala doba výletů, putování po hradech a zámcích a pobytu v přírodě.

Reklama

O víkendech neseďte doma a využijte volný čas k výletům. Prší? Nevadí. Za deště si prohlédnete hrady, zámky a expozice v muzeích. Když se vyčasí, můžete poznávat naši krásnou přírodu. Máte momentálně hluboko do kapsy? Vyjeďte si s rodinou na kole a jídlo si vezměte sebou. Zjistíte, že pohyb zlepší vaši náladu a výlety pak upevní rodinné vztahy. Děti navíc získají množství poznatků, které mohou využít například v dějepisu, zeměpisu nebo vlastivědě. V poslední době taky často navštěvují naše historické a přírodní památky dědečkové a babičky se svými vnoučaty a to je jenom dobře.

Naše turistické oblasti

Střední Čechy

Naší nejnavštěvovanější turistickou oblastí jsou střední Čechy, nejenom díky Praze, ale rovněž díky městům a městečkům a přírodním a historickým památkám. V okolí městečka Jílového u Prahy se ve středověku dolovalo a rýžovalo zlato. Svatá Hora u Příbrami zase patří mezi nejznámější poutní místa. K tomu je nutno připočíst malebná údolí pěti známých řek, Vltavy, Sázavy, Berounky, Labe a Jizery.

Jižní Čechy

Jižní Čechy jsou zase krajem krásných rybníků, hlubokých lesů a pohádkových hradů a zámků. Můžete taky navštívit řadu vesnic s kouzelnými statky postavenými ve stylu jihočeského selského baroka.Taky na řece Otavě se rýžovalo zlato a rýžovali zde ho již Keltové.

Západní Čechy

V západních Čechách vás dozajista zaujme pohraniční Šumava a Český les, krásné historické město Plzeň a taky lázeňský trojúhelník, tedy naše nejznámější lázně Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, v kraji léčivých pramenů.

Severní Čechy

Severní Čechy jsou krajem historických měst, Liberce, Ústí nad Labem, a Litoměřic, krajem pískovcových skalních měst například Prachovských skal, Adržpašsko-teplických skal a Českého Švýcarska a krajem Krušných hor, kde se po staletí dolovaly stříbrné a jiné barevné rudy.

Východní Čechy

Východní Čechy patří k našim nejkrásnějším regionům. Po celý rok lákají turisty naše nejvyšší hory Krkonoše, malebné Orlické hory, příjemná, teplá krajina Polabí a velké množství hradů a zámků a dalších historických památek.

Českomoravská vysočina

Českomoravská vysočina spojuje české a moravské země. Mnozí ji považují sice za drsný, ale krásný kraj. Starobylé město Jihlava zbohatlo ve středověku na těžbě stříbra, podobně jako Kutná Hora ve středních Čechách. Najdete zde pohádkové město Telč, Třebíč a Žďár nad Sázavou s památkami zapsanými do UNESCO a krásnou přírodu.

Severní Morava a Slezsko

Severní Morava Slezsko jsou turisty ještě doposud dost opomíjeny. Přitom je zde tolik přírodních krás. Zalesněné svahy Beskyd a Jeseníků s majestátním Pradědem, vodopády Bílé Opavy a Lysá hora. Najdete zde starobylé město Opavu, které leželo na Jantarové stezce, spojující Balt s Jadranem a v městečku Zlatých Horách se zase ve středověku těžilo a rýžovalo zlato. Na Landeku, nad soutokem Odry a Ostravice se již v pravěku topilo uhlím a byla zde nalezena pravěká soška štíhlé Landecké venuše, připomínající dílo moderního umění.

Střední Morava

Co vám může nabídnout střední Morava? Historické město Olomouc s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, zapsaným do památek UNESCO a souborem barokních  kašen. Taky v Kroměříži byl arcibiskupský zámek a Podzámecká a Květná zahrada zapsány do památek UNESCO. Mezi naše významná poutní místa patří Svatý kopeček u Olomouce a Svatý Hostýn, Z Hané se můžete vydat na Valašsko a navštívit Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, nebo Čertovy skály a Pulčínské skály. Luhačovice jsou zase největšími moravskými lázněmi.

Jižní Morava

Jižní Morava je krajem slunce a vína. Lahodné moravské víno můžete ochutnat ve vinných sklípcích v desítkách vinařských obcí, které jsou spojeny hustou sítí cyklostezek. Nedaleko Uherského Hradiště můžete navštívit známé poutní místo Velehrad a prohlédnout  si památky spojené s Velkomoravskou říší. V moravské metropoli v Brně vás dozajista zaujmou jeho dvě dominanty, hrad Špilberk a chrám sv. Petra a sv. Pavla na návrší Petrově. Moravský kras je naši největší krasovou oblastí. Můžete navštívit rovněž vápencové Pálavské vrchy zvané Pálava a historická města Mikulov a Znojmo, proslavené znojemským vinobraním. V Dolních Věstonicích byla nalezena světově proslulá pravěká soška Věstonické venuše.

To je jen skromná nabídka oblastí a historických a přírodních památek, které můžete v naši krásné zemi navštívit. Taky letos, navážeme na naši tradici a v rubrice Cestujeme vám budeme pravidelně uvádět zajímavé tipy na výlety nejenom u nás, ale taky v zahraničí.

Redakce Magazínu i-senior vám přeje šťastnou cestu, plnou příjemných zážitků a dobrodružství při putování po České republice a zahraničních turistických cílech.

Reklama