Lékaři k Světovému dni hlasu varují: Nepodceňujte onemocnění hlasivek

Otorinolaryngologické (ORL) oddělení si 16. dubna připomíná Světový den hlasu. Lékaři k této příležitosti nabádají veřejnost ke správné péči o hlas a k nepodceňování příznaků onemocnění hlasivek.

Za poškozením hlasivek může stát celá řada příčin. Tou nejčastější je stále kouření, dále pak virové záněty, působení klimatizace nebo nesprávné používání hlasu. Onemocnění hlasivek se projevuje nejčastěji změnou hlasu, a to chrapotem. Obecné doporučení je, že pokud člověk chraptí 3 týdny, měl by zajít k lékaři. Především u kuřáka je při tomto vyšetření nutné vyloučit zhoubný nádor hrtanu. „Hlasivky jsou součástí hrtanu. Jedná se o dva tenké vazy, které jsou jako struny natažené napříč dýchacími cestami. Vydechovaný vzduch tyto struny rozezvučí a tvoří tak základ hlasu. Pokud dýcháme prašný vzduch, studený vzduch nebo cigaretový kouř, které mohou poškodit výstelku hlasivek, dojde k tomu, že se hlasivky nepohybují správně a začneme chraptět,“ vysvětluje primář ORL oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín MUDr. Jakub Syrovátka.

Kromě kouření nám nejčastěji poškodí hlasivky běžné virózy, které způsobí tzv. laryngitidu. U dětí se toto onemocnění projeví zvláštním „štěkavým“ kašlem. Běžné je poškození hrtanu při přepětí hlasu u zpěváků, kde třením hlasivek mohou vznikat tzv. „zpěvácké uzlíky“. Kuřáci jsou na zhrubění hlasu a občasný chrapot zvyklí, proto přichází k ORL specialistovi často až po několikaměsíčním růstu nádoru hlasivek. „V České republice se stále jedná o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění ORL oblasti. Důvodem je stálé vysoké procento kuřáků v naší populaci. Rakovina může postihovat buď přímo hlasivky, pak je chrapot prvním příznakem nemoci, nebo polykací cesty, pak bývá prvním příznakem bolest v krku při polykání a chrapot se objevuje až v pokročilých stadiích. U nekuřáků vzniká rakovina hlasivek výjimečně,“ zmiňuje MUDr. Jakub Syrovátka.

Prevencí jsou pravidla hlasové hygieny

Jako prevenci vzniku chrapotu odborníci doporučují dodržovat pravidla hlasové hygieny (nekřičet, nešeptat, správná hlasová technika při zpěvu a u hlasových profesionálů), nekouřit, vyhýbat se prochlazení a zajistit dostatečný přísun tekutin a vitamínů.

Světový Den hlasu byl ustanoven v Brazílii v roce 1999 jako reakce na zvýšený výskyt zhoubných nádorů hrtanu. Od té doby se akce postupně šířila po celém světě. Česká republika se k této iniciativně poprvé připojila v roce 2009. Každoročně je na novojičínském ORL oddělení k této příležitosti pořádán Den hlasové prevence, kdy odborníci provádí endoskopické vyšetření hlasivek. Již tři roky lékaři používají detailní videoendoskopy, které odhalí i časná stádia nádorového onemocnění a odliší nádory zhoubné od nezhoubných. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci však odborníci nabádají veřejnost, aby se lidé k vyšetření dostavili individuálně v běžné ordinační době.

ORL oddělení v Novém Jičíně zajišťuje péči v plné šíři oboru. Nabízí široké spektrum operativy v celkové i lokální anestezii, dětských i dospělých pacientů. V rámci Komplexního onkologického centra se zaměřuje na diagnostiku a léčbu pacientů s nádory v oblasti hlavy a krku. Významnou oblastí je dále chirurgická léčba onemocnění štítné žlázy, plastické operace ušních boltců a nosu, endoskopická endonasální chirurgie nosu či diagnostika a léčba chrápánía spánkové apnoe.

Reklama