Lékař vysvětluje hlavní rozdíly mezi virovou a bakteriální infekcí

Foto: Shutterstock

Ve společnosti jsou hluboce zakořeněny mnohé mýty o léčbě antibiotiky. V rozhovoru nám lékař MUDr. Marek Štefan, MBA, infektolog z Nemocnice Na Homolce odpověděl na nejčastější otázky ohledně bakteriální a virové infekce.

Reklama

Pacienti se například u lékařů domáhají antibiotik na „rychlou“ léčbu nachlazení. Přitom na virová respirační onemocnění nejsou antibiotika účinná. Antibiotika se většinou užívají na léčbu bakteriálních infekcí. O jejich nasazení vždy rozhoduje lékař. Bohužel v českých domácnostech je špatným zvykem schovávat si nedobraná antibiotika na „horší časy“ a v případě potřeby si je vzít. Toto jednání je naprosto špatně!

Antibiotika bychom si měli chránit, jinak hrozí, že nebudou účinkovat a lidstvo bude umírat na dříve běžně léčitelné nemoci. Antibiotická rezistence neboli odolnost bakterií na účinky antibiotik totiž představuje stále větší problém. Příčinou je nesprávné a nadměrné užívání antibiotik. Více se o problému dočtete v našem článku.

Zeptali jsme se infektologa MUDr. Marka Štefana, MBA na základní otázky, které pomůžou lépe pochopit rozdíly mezi virovou a bakteriální infekcí.

Jaké projevy má nachlazení?

Nemoc z nachlazení neboli respirační viróza se projevuje zvýšenou teplotou (do 38 °C) či horečkou (nad 38 °C), rýmou (výtok z nosu, případně pocit ucpaného nosu), bolestmi v krku, kašlem (většinou suchým), bolestí hlavy. Může být i celková únava a většinou mírné bolesti svalů a kloubů

Můžeme ztotožňovat chřipku a nachlazení?

Nemoc z nachlazení je nutné odlišit od chřipky, která probíhá typicky s velmi nepříjemnými celkovými příznaky – vysokou horečkou, výraznou únavou, bolestmi svalů a kloubů, výrazným suchým kašlem a případně dušností.

Je možné odlišit virovou infekci od bakteriální, kdy je možné předepsat antibiotika?

Pokud se vyskytují příznaky z více úrovní dýchacího systému, jako jsou nos, krk a průdušky, jedná se v podstatě vždy o virové onemocnění.

Jsou nějaké typické symptomy pro bakteriální infekci dýchacího traktu?

Bakteriální infekce dýchacího traktu, mezi něž řadíme bakteriální zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek a zápal plic, se projevu často náhlými příznaky. Jedná se např. o vysokou horečku a přítomnost hnisavých projevů (např. kašel s vykašláváním hnisavého hlenu, hnisavý výtok z vedlejší nosní dutiny při ORL vyšetření). Navíc u ní bývají vysoké zánětlivé parametry, tedy zvýšení bílých krvinek a C-reaktivního proteinu (CRP) v krvi.

Může přerůst běžná viróza v bakteriální infekci dýchacího traktu?

Ano, není neobvyklé, že bakteriální infekce dýchacího traktu může navazovat na respirační virózu.

Léčí se někdy viróza antibiotiky?

Ne, viróza se nikdy neléčí antibiotiky, bakteriální infekce však většinou ano. Vždy je důležité nechat si poradit od lékaře.

Běžné trvání infekcí:

  • Bolest v krku – 7 dní
  • Běžné nachlazení – 7-10 dní
  • Zánět vedlejších nosních dutin – 14 dní
  • Kašel nebo bronchitida – až 21 dní

Antibiotika v mnoha případech nejsou nutná.

Reklama