Last minute zájezdy: Jak najít ty nejlevnější?

Last minute zájezdy jsou dnes již zavedeným pojmem, který označuje odlety na dovolenou obvykle na poslední chvíli. Cestovní kanceláře ovšem takto označují i odlety až za několik týdnů či měsíců. Termín historicky vznikl díky prodeji letenek přímo na letišti s odletem v ten samý den. Tento způsob získání super last minute letenky je kvůli teroristickým útokům z 11. září 2001 a odlišné strategii leteckých společností již minulostí.

V dnešní době je jedinou možností jak odletět na dovolenou k moři za zlomek původní ceny právě vyhledávání last minute či ještě lépe super last minute zájezdů u cestovních kanceláří. Jako super last minute zájezdy jsou označovány termíny rezervované 7 dní až 24 hodin před odletem. Jako příklad konkrétních zaznamenaných termínů nechť poslouží tyto:

Kostelíček na Krétě, autor: PlanetaCestovani.cz
  • Chalkidiki (Řecko) za 4.502 Kč
  • Primorsko (Bulharsko) za 5.000 Kč
  • Lefkáda (Řecko) za 5.690 Kč
  • Durres (Albánie) za 6.210 Kč
  • Severní Kypr za 6.680 Kč

Jak je to možné?

Leteckým společnostem se prodej extrémně levných letenek nevyplatí. Naopak platí pravidlo, že čím později před odletem si letenku zakoupíte, tím dražší bude. Důvod je prostý – aerolinky mají vypočítáno, že pokud nechají vyblokovaných několik sedaček až na poslední chvíli je velká šance, že bude chtít letět nějaký obchodní cestující (business), který bude muset letět tak jako tak bez ohledu na cenu letenky. U zájezdů je situace opačná. Proč tomu tak je?

Na první pohled podnákladové ceny zájezdů se pořadatelům i takto levných pobytů vyplatí. CK mají totiž od charterové letecké společnosti rezervované celé letadlo a zaplatí stejnou částku bez ohledu na to jak moc je letadlo obsazené. Stejné pravidlo platí i pro nasmlouvané kapacity hotelů v cílové destinaci.

Vyplatí se jim proto celé letadlo i hotely naplnit stůj co stůj a získat alespoň nějaké profit. Dalším efektem je pak marketingová strategie. Takto nízké ceny totiž zákazníky lákají a zlepšují tak vnímání značky cestovní kanceláře.

Super last minute zájezdy na Kapverdské ostrovy, autor: PlanetaCestovani.cz

Kde hledat?

Existují tři hlavní zdroje odkud čerpat informaci o aktuálních last minute zájezdech s odletem za několik dní. Prvním místem jsou samotné cestovní kanceláře, kde získáte nejlepší servis a zákaznický přístup od pořadatele zájezdu, druhým pak cestovní agentury, které na jednom místě vypisují zájezdy od desítek až stovek cestovních kanceláří, za třetí je možné využívat služby notifikačních webů, které prohledávají jak cestovní kanceláře tak i cestovní agentury a vypisují pouze ty nejlevnější zájezdy na denní bázi.

A jaká je Vaše zkušenost s rezervací zájezdů na poslední chvíli? Preferujete spíše nízkou cenu nebo široký výběr hotelů s včasnou rezervací?

Pláž Xingi na Zakynthosu, autor: PlanetaCestovani.cz

Autor: PlanetaCestovani.cz

Reklama