Kukvát a citroník trojlistý

Tento citrusový stromeček roste velmi pomalu a ve volné přírodě dorůstá maximálně okolo tří metrů. Má oranžové plody velké tři až čtyři centimetry, které jsou kyselé a konzumují se celé včetně sladké slupky.

 

 

Plody kumkvátu se zpracovávají na kvalitní džemy a marmelády. Zralé plody vydrží bez ztráty kvality na stromku až šest měsíců. Kumkvát se pěstuje jako okrasný solitér, ale také jako bonsaj.

Je citlivý na změnu prostředí, nicméně v bytu za vyrovnaných tepelných a světelných podmínek roste sice pomalu, ale za to pravidelně plodí. Při zalívání tvrdou vodou mají jeho listy tendenci zežloutnout. Proto včas zvýšíme dávku hnojiva.

Kumkvát tvoří pravidelnou, hustou a kulovitou korunu. Od mládí tvarujeme kmen do potřebné výšky a poté jen zkracujeme dlouhé větvičky.

Citroník trojlistý (Poncirus trifoliata)

Citroník trojlistý je trnitý opadavý keř, který na rozdíl od ostatních citrusovníků snese tuhé mrazy až do teplot okolo -20 oC.

U nás jo vídáme jako okrasný solitér, ale také jako neprostupný živý plot. Na jaře kvete krásnými bílými květy velkými až 5cm.

Citroník trojlistý vyžaduje přímé slunce a polohu chráněnou před větrem. Může se pěstovat v květináči nebo ve volné půdě. Do volné půdy ho přesazujeme až ve stáří 3 – 4 let.

Citroník trojlistý se rozmnožuje ze semen. Semenáč však začne plodit až po šesti letech. Citroník trojlistý slouží jako výborná podnož na roubování ostatních citrusů.

Reklama