Krevní tlak – I. část

Hypertenze neboli pro nás laiky vysoký krevní tlak, je považována za psychosomatické onemocnění. Co si pod pojmem psychosomatické onemocnění vybavit? Většina nemocí, se kterými se člověk během svého života potýká, jsou psychosomatická.

Psychosomatický znamená, že naše psychika nebo stres ovlivňuje náš zdravotní stav, kdy příčina potíží není prokazatelná u lékaře. Můžeme si to představit i takhle: „když je člověk v neustálém stresu, tak postrádá chuť k jídlu a tudíž málo jí. Dále se moc dobře nevyspí, protože ho začne bolet hlava, a tak se nakupují další potíže, které mají za následek, že dotyčný onemocní nějakou chorobou.“ Tomu všemu se dá předcházet zdravým životním stylem. Mezi psychosomatické onemocnění lze zařadit více onemocnění než jen vysoký krevní tlak (zánětlivá onemocnění, záchvaty u průduškového astmatu, žaludeční vředy, ekzémy atd.).

Reklama

Krevním tlakem rozumíme rozdíl mezi tlaky uvnitř a vně cévy. Krevní tlak se měří v torrech nebo kilopascalech. Podle vztahu 1Torr = 133.322 Pa. U mladších jedinců je krevní tlak zpravidla nižší, a co se týče pohlaví, tak krevní tlak mívají vyšší muži. Normální krevní tlak považujeme 120-140/80-90. Za vysoký považujeme, když ze 3 měření naměříme dvakrát po sobě nad 140/90. První číslo u tlaku máme systolický tlak a druhé je diastolický tlak.

Systolický tlak je nejvyšší dosažená hodnota při měření a diastolický tlak je nejnižší dosažená hodnota. Pro lepší vybavení to přiblížím ještě více. Při návštěvě u lékaře Vám sestřička změří tlak tonometrem (tj. přístroj k měření krevního tlaku), jakmile Vám sestřička obmotá kolem paže, kde vede tepna pažní, manžetu a nafoukne ji pomocí pryžového balónku, který je k tonometru připojený, naplněný vzduchem a dotáhnutý na ventilek; tak pak přiloží na tepnu sluchátko fonendoskopu (tj. přístroj, kterým se poslouchá srdce [šelesty, tlukot srdce], plíce, střevní pohyby a tlak). Poté pomalu uvolňuje na pryžovém balónku ventilek, kterým byl balónek dotažen a dívá se na stupnici rtuťového sloupce na tonometru a jakmile při poklesu rtuti poprvé uslyší u nějaké hodnoty klepavý zvuk (tzv. Korotkovův fenomén), který je soudobý s tepem, tak se jedná o systolický tlak a poslední zaslechnutí tohoto klepavého zvuku je diastolický tlak. Sestřička pak zapsané hodnoty odevzdá lékaři. Krevní tlak měříme zásadně v klidovém stavu. Hodnoty naměřené po námaze nebo když se člověk bojí či něco prožívá by byly jiné; systolický tlak stoupá dle míry zátěže a diastolický stoupá o 1.3-2.7 KPa. Krevní tlak se do normálních hodnot navrací zhruba po 3 minutách.

Reklama