Krásné vyhlídky Českého středohoří

Dnešní výlet začneme u vlakového nádraží Ústí nad Labem hlavní nádraží. Trasa je dlouhá přibližně 15 km.

 

 

 

 

Od nádraží se vydáme vpravo a přejdeme most E. Beneše. Odbočíme vpravo na cestu podél řeky a dojdeme po ní k Masarykovým zdymadlům. Za nimi musíme přejít silnici na Prahu, přes kterou vede žlutá turistická značka, ve všední den je to o život, buďme opatrní. Pokračujeme vlevo obcí Vaňov směrem do Dolních Zálezel, nyní po zelené.

Jdeme cestou pohádkového lesa s četnými dřevěnými pohádkovými, lidskými i zvířecími postavičkami. Ze Zálezel jdeme dále do kopce, směr Dubice, přejdeme koleje a přicházíme do lesa. Po nějaké chvíli náročného výstupu zabočíme na první vyhlídku, Mlynářův kříž. Okamžitě pochopíme, proč České středohoří bývalo kdysi nazýváno Českým rájem, než-li došlo ke změně díky zde německy mluvícím obyvatelům a vlastenci dali tento název lokalitě, která ho nese dodnes.

Postupujeme dále lesem a přicházíme do obce Dubice. Po silnici dojdeme ke kostelíčku, kde nás čeká další krásná vyhlídka na Středohoří. Zde se můžeme občerstvit a po žluté značce pokračuje na Doerellovu vyhlídku. Z ní se vrátíme k rozcestníku a pokračujeme směr Suchá.

Nyní jdeme Českým středohořím kolem polí, vesnice, lesními cestami. Téměř celou cestu nás provází výhled na dvě místní dominanty – Milešovku a Kletečnou.

Z obce Suchá pokračujeme po červené do Milbohova a k zámečku Větruše. Těsně před příchodem na Větruši odbočíme vpravo na novou Humboldtovu vyhlídku a zůstáváme ohromeni výhledem, který se nám zde naskytne. Končíme u zámečku Větruše. Odsud ze všech stran vidíme město Ústí nad Labem, řeku Labe, Mariánskou skálu, hrad Střekov. Všechny výhledy jsou atraktivní a můžeme si je prohlédnout i z věže zámečku.

Dolů sestoupíme buď pěšky a po žluté značce dojít na vlakové nádraží, nebo se můžeme svézt lanovkou do města a odtud dojít na blízké nádraží.

Reklama