Krása modelů na dálkové ovládání

Ať jsme mladí nebo starší, vždy v životě přichází období, kdy si rádi hrajeme. Ale dnešní téma není jen o hraní, ale spíše o velké vášni, krásném koníčku a pro někoho také celoživotním hobby. Tím koníčkem je RC modelářství.

Zkratka RC pochází z anglického spojení slov Radio-Control, neboli rádiem řízené. RC modelářství je koníčkem zabývajícím se stavbou a provozem autíček, letadel, vrtulníků, lodí a ponorek na dálkové ovládání. To ale není zdaleka celý výčet. K dostání jsou také rádiem řízené tanky, tahače, zemědělská technika nebo bagry a nejrůznější nakládače.

Začínáme s modelářstvím

Kouzlo modelářství tkví v jeho krásné variabilitě. Každé modelářské odvětví má svou specifickou krásu. Například u automobilových modelů můžeme měnit nejrůznější díly, jako kola, tlumiče a ostatní díly, které ovlivní jízdní vlastnosti modelu. Každý velký nebo malý kluk se tak může ponořit do profese mechanika.

Milovníkům vody se naopak bude líbit prohánění rychlých modelů lodí na vodní hladině. Nadšenci leteckého modelářství propadanou naprosto volnému vzdušnému prostoru a možnosti nespoutaných akrobatických prvků, které RC modely letadel dokážou. A právě o modelech letadel a vrtulníků si povíme více.

RC Letadla

Pěknou řádku let se leteckému modelářství věnuji, a proto dobře vím, kolik zábavy se okolo letadel dá zažít. Jestliže začínáme s modely na dálkové ovládání, máme dvě možnosti. Buď si svůj model postavíme sami, nebo si vybereme z pestré nabídky RC leteckých modelů. První varianta je poměrně náročná na čas a zručnost. Osobně jsem si všechny modely sám vyrobil, ale můžeme počítat, že nás taková stavba vyjde přinejmenším na měsíc věnování svého volného času. Ovšem záleží na typu a konstrukci samotného letadla.

Před koupí již hotové stavebnici, kterou stačí doma poskládat, je dobré ujasnit si, co od svého modelu vůbec očekáváte. Pro nenáročné nedělní polétání za domem (ovšem s dostatečně velkou bezpečnou plochou) vám bude stačit menší model poháněný elektromotorem. Chcete-li ale pocítit opravdový výkon a zažít vysokou akrobacii, jak se v letectví říká „otevřené obálky“, je nutné více investovat do velkého akrobatického modelu buď na spalovací motor, nebo elektromotor a zajistit si kvalitní vybavení. Už se neobejdete s větším prostorem za domem, vhodné je vyhledat nejbližší modelářský klub s vlastním letištěm, na kterém můžete své modely provozovat.

Za vyzkoušení určitě stojí mé oblíbené kluzáky. S RC modely kluzáků se naučíte létat v termice, neboli v teplých stoupavých proudech, které letadlo vynesou do větších výšek bez použití motoru.

Samotné ovládání RC leteckých modelů není ale tak jednoduchou věcí. Oproti automobilovým modelům, kde řídíte pohyb pouze ve dvou osách – směr jízdy a pojezd vpřed či vzad, tak u leteckých modelů přibývá další osa, kterou je výšková hladina. Někteří určitě podotknou, že u letadel nelze couvat, tudíž neřešíte pohyb dozadu, ale samotná práce s plynem a dávkování výkonu je velice důležitá. Navíc využijete všechny znalosti aerodynamiky, vztlaku a také například znalost minimální letové rychlosti, které je u řízení RC modelů letadel velmi důležitá. Ničeho se však nebojte, po pár cvičných letech se může naučit lítat každý. Závěrem přeji šťastný výběr modelu, například u osvědčeného prodejce www.peckamodel.cz a všem nadšencům Letu Zdar!

Reklama