Královský průvod vyráží, připojte se

Víkend se rychle blíží, proto není na škodu podívat se po nějakých zajímavých kulturních událostech, které bychom mohli navštívit. Jednou z nich je určitě pátý ročník oblíbeného královského průvodu, který se bude již tradičně konat na trase vedoucí od katedrály sv. Víta, obcemi kolem řeky Berounky až na hrad Karlštejn. Pokud to máte blízko anebo se zkrátka chcete jet podívat, neváhejte vyrazit. Čtyřicetikilometrová pouť začíná už tuto sobotu ráno.

Průvod čítající desítky jezdců na koních, povozech i pěšmo jdoucích, doprovodí císaře Karla IV. (Vladimír Čech) a císařovnu Elišku (Debora Štolbová) na jejich cestě, která navazuje na skutečnou historickou tradici, kdy byly takto převáženy korunovační klenoty z hlavního města na Karlštejn.

Pro kostýmované účastníky, ať již si přinesou kostým vlastní, nebo si jej zapůjčí za symbolický poplatek 300,- Kč od pořadatelů průvodu (vyzvednout jej lze mezi 10.00 – 18.00 v pátek 3. 6., v kostymérně na obecním úřadu obce Karlštejn), nabízí organizátoři možnost převezení civilního oblečení, občerstvení i možnost stanování na zastávce v Dobřichovicích zdarma. Kromě toho budou mít účastníci v kostýmech výjimečnou příležitost spatřit turnaj Český rytíř z bezprostřední blízkosti.

Aby si aktéři i účastníci odpočinuli, je v rámci cesty naplánováno několik zastávek, které doplní zábavný program. Těšit se můžete na hudební i divadelní vystoupení, která často začínají před příjezdem vladaře a pokračují i dlouho po jeho odjezdu. V cíli cesty je pak připraven kratochvilný závod Ženy na voze, a také skutečný rytířský turnaj o titul Českého rytíře.

Jednou z dalších novinek letošního ročníku bude i historická cisterna pivovaru Krušovice, která bude královský průvod následovat od Radotína až na Karlštejn. A protože se jedná o slavnost vskutku královskou, bude se pivo ochutnávat zdarma!

První skutečný rytířský turnaj od dob středověku

Nečekejte žádné divadlo, nahrané souboje a pády. V neděli 5. června odpoledne se na louce u mostu v obci Karlštejn utká šest rytířů – skutečných kaskadérů, z nichž většina účinkovala v českých i zahraničních filmech – jako třeba v oscarovém Gladiátorovi. Šestice mužů se utká v několika disciplínách, které mají prokázat dovednosti v ovládání meče a obratnosti v jízdě na koni. Nejlepší dva se pak utkají o čest, slávu a také titul Český rytíř.

Průvodu se neúčastní pouze obce na jeho trase, ale také další delegace z regionu. Například Srbsko (středočeská obec) organizuje svůj vlastní průvod, který do Karlštejna dorazí od západu. Připojí se také delegace z královského hradu Křivoklát, který sloužil jako první útočiště Karla IV. po jeho návratu z Francie. A tak je logické, že křivoklátští musí doprovázet císaře i dnes na jeho cestě s korunovačními klenoty. Ve svém povozu vezou pro účastníky průvodu i pro pocestné to nejlepší z celého rakovnického regionu: pivo, medovinu, ale i maso a další pochutiny.

Jestli tedy hledáte kulturní vyžití na víkend, královský průvod je určitě jednou ze zajímavých možností, jak tento volný čas strávit.

Více informací na www.kralovskypruvod.eu

Reklama