Kopřivnice a okolí

Slunce hřeje čím dál více, a tak není na škodu vyrazit někam ven – třeba na výlet. Pokud i vás napadlo něco podobného, měli bychom jeden tip. V údolí obklopeném kopci Červený kámen a Bílá hora odhaluje svou tvář město Kopřivnice. Společně s nedalekým Štramberkem, tak často označovaným za moravský Betlém, Freudovým Příborem, jedním z nejstarších měst na severovýchodě Moravy a romantickými Janáčkovými Hukvaldy tvoří lašskou bránu otevírající cestu do Beskyd a Valašského království.

Tak je okolí Kopřivnice a město samotné popsáno na oficiálním webu www.koprivnice.cz. Pojďme si vše ještě více přiblížit a ukázat některé turisticky zajímavé místa.

Synonymem města Kopřivnice se již od konce 19. století stala automobilka Tatra. Firma založená v roce 1850 Ignácem Šustalou, se řadí mezi nejstarší závody svého druhu na světě. Četné zástupy návštěvníků tak logicky vedou své první kroky směrem k Technickému muzeu, které nabízí seznámení s historií společnosti, dobové fotografie, videoboxy, trofeje ze sportovních klání a v neposlední řadě také na šest desítek vystavených vozů.

Neodmyslitelnou součástí je rovněž zřícenina hradu Šostýn. Hrad byl založen mocným feudálem Jindřichem z Hückeswagenu v letech 1280–1290. Šostýn náležel olomouckému biskupství. Někdy na počátku 15. století byldobyt, vypálen a pobořen. Následné opravy se již nedočkal. Zvídaví turisté však na trosky nezapomněli, a tak se hradu dostává každoroční vysoké přízně.

Poslední z dnešních zastávek a jedna z velmi ceněných památek města je muzeum Fojtství. Na tomto místě se roku 1822 narodil již zmiňovaný zakladatel zdejšího automobilového závodu Ignác Šustala. O necelých třicet let později zde sestrojil své první bryčky, a tak se fojtství stalo němým svědkem vzniku dnes světoznámé společnosti. K vidění jsou zde historické kočáry, nálezy ze zříceniny hradu Šostýn, fotografie a jiné dokumenty vztahující se ke vzniku města Kopřivnice a mnoho dalších exponátů, v současné době doplněných o výstavu sakrálních památek Kopřivnice.

To jsou samozřejmě jen některé ze zajímavých míst z Kopřivnice a jejího okolí. Na ty další se podíváme ve druhém díle našeho turistického zpravodaje.

Reklama