Kopřiva dvoudomá slouží k jarní očistě organismu

Kopřiva dvoudomá, foto: LUM3N, zdroj: pixabay.com

Tak se nám zase jaro pomalu probouzí k životu a ze země raší první lístky kopřivy dvoudomé. Pro někoho pouze obtížný plevel, ale přece je to velmi léčivá rostlina, která bývá nazývána a to zcela právem královnou léčivých bylin.

Reklama

Kopřiva zlepšuje látkovou výměnu v těle a kopřivový čaj se na jaře používá k očistné kůře

Listy kopřivy obsahují mnoho chlorofylu, kyselinu křemičitou, třísloviny, vitamín B, kyselinu mravenčí, vitamín C a mnohé minerální látky. Kopřiva zejména zlepšuje látkovou výměnu v těle a snižuje hladinu krevního cukru. Po dlouhou dobu se užívala kopřiva jako léčivka při léčení cukrovky. Čaj z kopřiv má močopudné účinky a používá se při zánětech močových cest, při nám již zmíněné cukrovce, jaterních a žlučníkových chorobách, kožních chorobách a příznivě působí taky na redukci hmotnosti. Na jaře se kopřivový čaj používá k očistné kůře, neboť jeho pomocí se tělo zbavuje řady odpadních látek, které se v něm přes zimu usadily. Doporučuje se po dobu 14 dnů pít denně 1-2 šálky kopřivového čaje. Po této kopřivové očistné kůře se budete cítit svěží a silní a pokud budete jíst střídmě, zbavíte se i nějakého toho kilogramu.

Jistě, můžete si v lékárně zakoupit kopřivový čaj, ale mnohem lepší bude, když si teď sami na jaře nasbíráte kopřivu, které je všude dostatek. Ušetříte tak nejenom peníze, ale taky čerstvá kopřivová nať a listy mají mnohem silnější léčivé účinky, než sušená léčivka. Tak jako ostatní léčivky tak i kopřivu sbírejte nejméně 5o m od silnice a rovněž se doporučuje sbírat ji nejpozději do 20. května, pak již obsahuje hodně dusíku. Čerstvě natrhanou kopřivu umyjete pod tekoucí vodou, zalijete vařící vodou, necháte 5 minut vyluhovat a kopřivový čaj máte připraven. Kopřivu můžete taky sbírat na podzim, kdy znovu vyroste tato vynikající léčivá bylina.

Reklama