Aktivita klíšťat je už na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím. Česká republika přitom patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťat a současně je jednou z evropských zemí s nejnižší proočkovaností proti této nemoci. Klíšťovou encefalitidou jsou nejvíce ohroženi lidé v produktivním věku, ale také senioři, kterým očkování plně hradí zdravotní pojišťovna.
Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě mezi evropské země s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy a současně je jednou s nejnižší proočkovaností. V roce 2024 bylo zaznamenáno 670 případů tohoto onemocnění, což je o 32 % víc než v roce předchozím. Nejvyšší počty nemocných byly zaznamenány v krajích Vysočina, Jihočeský, Pardubický a Zlínský, nákazy však hygienici hlásili na celém území ČR. Zatímco v Rakousku v minulém roce dosáhla proočkovanost proti tomuto onemocnění 81 %, u nás lidé s touto prevencí stále otálí – očkováno je pouze 48 % z nich.
Dlouhá rekonvalescence může ohrozit vaše zaměstnání
Klíšťová encefalitida nejčastěji postihuje lidi v produktivním věku mezi 35–54 lety. Důvodem je mimo jiné to, že tráví hodně času v přírodě, ať už při sportu, turistice nebo na chalupě. Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že přijdou do styku s infikovaným klíštětem.
Počátky klíšťové encefalitidy mohou být bezpříznakové, nebo se podobají chřipce. Onemocnění si tak člověk nemusí vůbec všimnout. „Po první fázi může přijít druhá, vážnější fáze, která zasahuje nervový systém a způsobuje zánět mozku. Hospitalizace trvá i několik týdnů a po ní následuje dlouhá rekonvalescence, která může trvat až několik měsíců. Pacienti se mohou potýkat i s trvalými následky, mezi které patří chronická únava a vyčerpanost, bolesti hlavy, poruchy spánku, nebo i ochrnutí končetin,“ uvádí MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka.
Prodělaná klíšťová encefalitida často vyžaduje dlouhou dobu zotavení, což pro pracující znamená dočasné omezení v zaměstnání. K běžnému tempu se ale někdy navrátí až po měsících. Pro populaci v produktivním věku může onemocnění znamenat nejen dlouhodobou pracovní neschopnost a ovlivnění výkonu a kariéry, ale i komplikace v běžném životě – omezení pohybu, neschopnost věnovat se koníčkům, a v horším případě i trvalé následky.
Senioři mají křehčí zdraví a vážnější průběh nemoci
Pro seniory představuje klíšťová encefalitida obzvlášť velké riziko. S přibývajícím věkem přirozeně slábne imunitní systém a tělo se s virovou infekcí hůře vyrovnává. Průběh onemocnění bývá těžší, delší a zotavení komplikovanější.
„Zatímco mladší lidé se z nemoci často dokážou postupně zotavit bez vážnějších následků, u seniorů je mnohem vyšší pravděpodobnost komplikací. Kromě fyzických následků je tu ale i psychická stránka věci. Dlouhá hospitalizace a následná rekonvalescence mohou u starších lidí vést k pocitu ztráty soběstačnosti a celkovému oslabení organismu. Každý výpadek z běžného života je pro seniory větší zátěží a návrat do původní kondice je složitější,“ vysvětluje MUDr. Roháčová. Právě proto je očkování pro tuto skupinu obzvlášť důležité.
Očkování je nejspolehlivější ochranou
Nejúčinnější ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování. Vakcínu mohou aplikovat praktičtí lékaři nebo očkovací centra. Podává se ve třech dávkách a poskytuje dlouhodobou ochranu.
„Očkování doporučujeme všem, ne jenom těm, kteří se pohybují v přírodě. Nakazit se můžete i v parku nebo na zahradě. Jaro je vhodnou dobou pro zahájení očkování, aby si tělo stihlo vytvořit dostatek protilátek ještě před hlavní sezónou klíšťat, nicméně očkování má smysl po celý rok. Pokud si najdete a odstraníte přisáté klíště a později pocítíte příznaky podobné chřipce, měli byste co nejdříve zkontaktovat svého praktického lékaře,“ dodává MUDr. Hana Roháčová z Bulovky.
Jak se chránit před klíšťaty?
Očkování – nejúčinnější ochrana proti klíšťové encefalitidě. Ideální je zahájit očkování ještě před sezónou, avšak podle odborníků má očkování smysl po celý rok. Ve zrychleném očkova-cím schématu je možné dosáhnout účinné ochrany již po jednom měsíci. Lidem nad 50 let hradí očkování zdravotní pojišťovna.
Správné oblečení – do přírody noste světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, abyste lezoucí klíště snadněji odhalili.
Repelenty – používejte přípravky určené proti klíšťatům.
Kontrola po návratu domů – prohlédněte si celé tělo, zvláště podkolenní jamky, podpaží, krk a místa s jemnou kůží.
Autor článku: Milan Moravec ve spolupráci s MUDr. Hanou Roháčovou, Ph.D., primářkou Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka
Zdroj: Státní zdravotní ústav