Když vás trápí záda

Žádná bolest není nic příjemného a už vůbec ne, pokud se týká zad. V mnoha případech jí můžeme předejít, případně si pomoci sami. Stačí, když budete vědět, jaká „domácí“ léčba vám prospěje.

 

 

 

Ztuhlý krk

Téměř při každém pohybu cítíte bolest za krkem a často se přidá také bolest hlavy? Pak se zhluboka nadechněte, na pár sekund zadržte dech a pak pomalu vydechujte. Zklidní se tak tep srdce, sníží se tlak a svaly se uvolní. Pomoci vám může i masáž zad a šíje.

Špatná hybnost v okolí kříže

Projevuje se tupou bolestí v okolí kříže, společně s ní se může objevit i menší hybnost a pružnost páteře. Nejčastěji se tyto obtíže projevují u žen, protože tuto bolest vyvolává látka zvaná prostaglandin, která se vyskytuje na sliznici dělohy. Pokud se bolest ohlásí jen občas a pouze před menstruací, pomohou léky proti křečím. Na záda si můžete přiložit termofor. Jestliže se tato bolest projevuje pravidelně, zajděte ke gynekologovi, který odhalí její příčinu.

Nastydlý sval

I svaly mohou nastydnout. Výsledkem je zánět nebo otok, ten pak tlačí na nervy a vyvolává tak náhlou a ostrou bolest, která může trvat pár sekund, ale i dva dny. Abyste se bolesti zbavili, potírejte svaly mastí nebo gelem s protizánětlivými účinky. Pomáhá také hřejivý obklad z hořčičných semínek. Rozemelte hořčičná semínka s teplou vodou, vzniklou kašičku naneste na kousek gázy a tu přiložte na 10 minut na bolavé svaly.

Přetížené svaly v oblasti páteře

Opět se jedná o bolest zad, kterou trpí především ženy, a to z důvodů nošení těžkých tašek a kabelek. Na vině mohou být i vysoké podpatky. Bolavá místa potřete gelem nebo mastí proti bolesti, můžete navštívit fyzioterapeuta, který vám doporučí cviky na posílení břišních a zádových svalů. Dejte přednost botám na nízkých podpatcích a nosíte-li těžkou tašku, střídejte ramena.

Ústřel

Odborně řečeno akutní lumbágo je svalová bolest v kříži, způsobená nachlazením nebo námahou. V tomto případě je třeba navštívit lékaře.

 i-Senior.cz

Reklama