Když tělo volá o pomoc, aneb psychické příčiny nemocí

zdroj: www.sxc.hu

Vítejte v prvním dílu zcela nové rubriky s názvem PSYCHICKÉ PŘÍČINY NEMOCÍ. Nemoc je stará jako samo lidstvo a provází nás stále. Každého z nás a to buď ve větší či menší míře.

Reklama

 

 

 

„Největší chybou lékařů je, že se snaží léčit tělo, aniž by léčili duši. Přitom tělo a duše jedno jsou. Nelze je léčit odděleně.“ Platón

Jedno staré přísloví praví: „Ve zdravém těle zdravý duch“. Ale můžeme se na to podívat i z opačné strany. Je-li nemocná duše, je nemocné i tělo. Je to velmi úzká vzájemná spolupráce. Nejjednodušší řešení pro mnoho z nás je si vzít proti bolesti prášek. Ten ji sice utiší na nějaký čas, ale nezmizí příčina bolesti. Tu je třeba najít, protože bolest těla se bude stále vracet.

Tělo nám prostřednictvím své duše dává najevo své potřeby a vysílá spoustu varovných zpráv – o nevhodných návycích, nadměrném stresu, nedobrých vztazích. Pokud se naučíme poslouchat jeho signály a vyslyšíme je, tak předejdeme mnoha tělesným nemocem.

Podívejme se na různé příznaky nemocí jako na posly, kteří nás chtějí na něco upozornit. K příčinám nemocí patří neklid duše, nedostatečný pocit bezpečí, nadměrná ctižádost, útlak či potlačování sebe sama jako následek sebehodnocení, přetěžování, nepřiměřenost v jednání a pocity viny.

Dalšími spolupříčinami těžkých onemocnění orgánů způsobených velkým nedostatkem vitální síly v těle jsou trvalá trápení, strádání či nenaplněná touha Nemoc nám slouží tak dlouho, dokud nenaplní své poslání pomoci nám nalézt svou cestu k vnitřnímu řádu.

Smyslem a účelem nemoci, kterou jsme dostali, je posílení osobnosti na duchovní úrovni. Nemohoucnost, kterou nemoc je, nám přináší stále nové situace k získání zkušeností, k nimž bychom ve stavu zdraví nikdy nemohli dojít. Tím se stáváme citlivějšími a více připravenými k novým náhledům na život.

V této nové pravidelné rubrice vám poradíme, jak lépe signálům těla porozumět. V ucelených dílech projdeme celou tělesnou soustavu, nejhlavnější druhy nemoci, jejich příčiny a cesty k uzdravení.

Dnes se budeme věnovat zánětu a horečce.

Zánět

Náš vnitřní neklid a nerovnováha, nespokojenost s tím, co nám život přináší, nevyvážená strava, to vše jsou spouštěcí mechanizmy jeho vzniku. U psychikou oslabených orgánů se začnou rozmnožovat bakterie, plísně a viry. Začíná zánět.

Jedná se o náš boj se světem. Malá nespokojenost a křivda – a podráždění ve žlučových cestách je tady. Trvalejší nespokojenost s partnerem se u žen projeví zánětem pochvy a pohlavních orgánů. Když jsme nasměrováni tam, kde nechceme být – bráníme se a vzniká zánět kloubů. Smutné vzpomínky a křivdy, které stále oživujeme, vyvolávají zánět ve střevech. Zánět spojivek signalizuje to, že přihlížíme věcem, které chceme změnit a nemůžeme. Tak to „prostě nevidíme“ a staráme se o léčbu. Záněty středního ucha zase signalizují především u malých dětí to, co nechtějí v rodině s dusnou atmosférou slyšet.

Rada: jezte lehčí stravu – tím si tělo odpočine a duši potěšte pěknou klidnou hudbou, klidem nebo hezkou knížkou. Vnímejte zánět jako zastavení a ne jako brzdu, která nám brání v rychlém postupu.

To co jsme dělali a jak jste uvažovali, nebylo správné a proto časový prostor určený k léčbě nás „srovná“. Při opomíjení léčby se mohou na našem těle projevit hrubší příznaky – cysty, nádory či bujení rakoviny.

Horečka

Nejedná se o nemoc, ale o vyjádření stavu uvnitř těla. Je čas nakupené věci uklidit, vymést ven, a jelikož je toho všeho hodně a je třeba mnoho námahy. Proto je chod nutné zrychlit a přichází horečka, zvýšená látková výměna, odvod odpadních látek a přísun potřebných.

Rada: zklidněte se, rozhlédněte, urovnejte myšlenky, najděte další směr, kudy dál.

Reklama