Když příroda čaruje

Zdá se, že se dějiny opravdu točí v kruzích. Důkazem toho je, že navzdory vyspělému farmaceutickému průmyslu, se neuvěřitelné množství lidí vrací k přírodní medicíně, léčitelství, akupunktuře a bylinným čajům našich babiček. Neplavou v nich totiž žádné konzervační látky a nemají dokonce ani letáček s varováním všemožných vedlejších účinků.

Ne že by snad ony vedlejší účinky postrádaly docela, ale každý přeci víme, že mateřídouška je dobrá proti kašli a kopřiva zase posiluje vlasovou strukturu a jedním čajem toho moc nezkazíme. Kdo se rozhodně o přírodní medicínu opřít pořádně, ten si taky nastuduje k čemu je která bylinka dobrá, co vlastně dovede a tedy i to, na co si u ní dát pozor. Což se nám u léků z lékárny tak často nestává. Sotva očima přeletíme doporučené dávkování a snad i pár řádků možných vedlejších účinků (jejichž uvedení dle mého názoru má především ochránit výrobce před rozmanitostí reakcemi lidského organismu). Další výhodou pak je, že většina lidí má k účinkům zelené lékárny zdravý přístup a nečeká od ní zázraky. Je to naše berlička na cestě k zdravému životu.

Bylinky si můžeme zakoupit připravené sypané čaje v obchodech. Kvalita takových čajů se pak liší dle znalostí a možností výrobce stejně jako dle možností skladování prodejce. V ideálním případě si je můžeme vypěstovat sami nebo je (v rozumném množství) nasbírat v přírodě. Recepty na využití bylinek najdete v knihách i na internetu v hojném množství. Mě osobně se zalíbil portál www.zdravinadlani.cz. Ale teď už k jedněm z nejčastějších bylinek.

Kopřiva dvoudomá roste, kam oko pohlédne. Ačkoli je mnohými vnímána především jako plevel způsobující na kůži svědivé puchýřky, jedná se o mocnou pomocnici. Díky vysokému obsahu vitamínů a různých přírodních látek působí proti revma, zánětům, průjmům či nachlazení, dezodoračně a urychluje hojení ran, pomáhá při chorobách jater, žlučníku a ledvin i jako prostředek podporující tvorbu mateřského mléka. Šušká se také o tom, že má pozitivní vliv na mužskou plodnost a dokonce, že dokáže zmírnit začínající cukrovku.

Heřmánek pravý pomáhá při zánětech i alergiích, usnadňuje také vylučování žluči. Výborný je na bolesti břicha, neboť obsahuje polysacharidy, které mají protibakteriální, protivirové, imunostimulační účinky a pomáhají také uvolňovat křeče. Semínka můžete sehnat v každém zahradnictví. Volně pak heřmánek roste zejména v blízkosti obilných polí.

Reklama