Když pálí žáha

Období vánočních svátků a silvestrovských oslav je už sice za námi, ale náš žaludek na něj jen tak hned nezapomene. Jistě všichni víme, že pokud trpíme pálením žáhy a jinými žaludečními obtížemi, měli bychom se vyhýbat jídlům a nápojům, které tyto problémy způsobují. Pro ty z nás, kteří si však nechtějí odepřít chutné hodování, máme několik rad.

Pálení žáhy neboli pyróza je častý a obvyklý jev. Denně postihuje řadu osob, zvláště těhotné ženy a ty, kteří mají sklon k překyselení žaludku – osoby s nadváhou či nepravidelnou stravou, kuřáci a alkoholici. Pálení žáhy si vysloužilo i pojmenování vnitřní žár, a to pro jeho typickou pálivě nepříjemnou bolest v oblasti jícnu. Při těchto problémech dochází k návratu žaludečních kyselin zpět z žaludku, a to v důsledku špatné činnosti svěrače jícnu. Může se dostavit i pocit na zvracení, nepříjemná pachuť v ústech a „svírání“ hrdla.

Pokud se dostaví pálení žáhy, je dobré se postavit, není vhodné si lehat, předklánět se a napomáhat tak vracení obsahu žaludku zpět. Pomoci nám může i sklenka mléka – neutralizuje kyselinu v jícnu, rovněž údajně pomáhá i obyčejná žvýkačka.

Kupodivu ale nejrychleji působí kyselá okurka, která žaludeční šťávy dokáže dostat do rovnováhy. Úlevu nám zajistí i některé bylinky, pomáhá například kopretina řimbaba v kapkách nebo mletý hořec. Je vhodné žaludek podpořit pomocí Aloe vera, která povzbuzuje činnost trávicích žláz a napomáhá při sekreci sliznic.

Okamžitou pomoc při pálení žáhy nabídnou i H2 blokátory – například Ranisan, který se rychle vstřebává ve střevě a jeho účinek trvá až 12 hodin. Další možností pro okamžitou úlevu jsou cytoprotektivní léčiva (Gaviscon liquid), která tvoří gel na hladině žaludku, jeho účinek však trvá pouze 2 hodiny.

Všechny tyto prostředky však neznamenají léčbu, nýbrž pouze krátkodobou úlevu. Pokud tedy pálením žáhy trpíte často a dlouhodobě, je třeba se obrátit na odborníka, který by vás měl vyšetřit, aby vyloučil závažnější onemocnění – například zánět, zúžení jícnu nebo rakovinu.

i-Senior.cz

Reklama