Každý dům má svůj příběh

Denně jezdí do České republiky mnoho cizinců, které lákají především naše památky. Oni ale o našich historických domech ví jen to základní. Za to my se o nich můžeme dozvědět více. Každý dům totiž má svůj příběh a my vám jich pár přinášíme.

 

 

Český Krumlov – DŮM POHÁDEK

Na tomto starém domě můžete vidět stopy gotiky, baroka i renesance. V Českém Krumlově je zpřístupněn návštěvníkům od sklepa až po střechu. Ve sklepě se nachází vinotéka, v patře můžete zajít do galerie, kavárny a klenotnictví. Dům pohádek je ale opředen několika pověstmi.

Říká se, že v domě straší Vilemína. Rodiče Vilemínu provdali za muže, kterého ona nechtěla, a tak manželství bylo nešťastné. Vilemína proto začala s čarodějnictvím a rozhodla se, že bude škodit lidem v okolí. Bohužel ani po smrti nenašla klid, a tak v domě straší dodnes.

Brno – STARÁ RADNICE

První písemná zmínka o Staré radnici je z roku 1243. Dnes tato budova slouží jako sídlo Brněnského kulturního centra. I k tomuto brněnskému domu se váže několik příběhů. Jeden z nich pojednává o brněnském krokodýlovi.

Brněnský drak

V průjezdu radnice najdete na řetězech visícího vycpaného krokodýla. Za dávných dob však lidé o tomto zvířeti neměli ani páru, proto ho považovali za draka. Ohrožoval celé město, zabíjel zvířata i lidi. A tak byla za jeho zabití vypsaná odměna. K tomu se ale dlouho nikdo neměl, až jednou se odhodlal řeznický tovaryš. Vzal volskou kůži, vycpal ji nehašeným vápnem a předhodil drakovi. Ten vola snědl, a když se šel napít, vápno v jeho břiše začalo hasit a on pukl. Radní pak draka nechali vycpat a pověsili.

Praha – U KAMENNÉHO ZVONU

I v naší metropoli se najdou stavby, které stojí za zmínku. Dům U Kamenného zvonu se řadí k nejkrásnějším domům v Praze a jeho historie sahá až do poloviny 13. století. Dnes se tu pořádají výstavy, koncerty a v podzemí se nachází malé lapidárium. A i k němu se váže nejeden zajímavý příběh.

Na fasádě domu můžete vidět obrysy kamenného zvonu. Ten prý symbolizuje dávnou událost českých dějin. Historici tvrdí, že zde bydlela česká princezna Eliška Přemyslovna, která nechala rozeznít všechny zvony po celé Praze, aby do města mohl bez boje přijet Jan Lucemburský.

i-Senior.cz

Reklama