Kávou proti nemocem

Snad ani není člověka, který by neznal černý zázrak zvaný káva. I když v dnešní době pořád často označována za neřest. My vám však dnes dokážeme, že tento lahodný nápoj má i světlé stránky, ať už v podobě zlepšení vaší paměti nebo dokonce prodloužení života.

 

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje na celém světě. Je bohatá na antioxidanty a další tělu prospěšné látky. Její konzumace má pozitivní vliv na lidské zdraví, a to zejména v prevenci některých onemocnění typických pro starší věk. O škodlivosti kávy by se dalo polemizovat, pokud denně vypijete více jak osm šálků, můžete mluvit o určitém návyku, který pro zdraví dvakrát prospěšný není, pokud ale vaše množství kávy nepřesáhne 3-5 hrnků denně (tzn. celkový obsah nepřesahující 300 mg kofeinu), pak podle docenta MUDr. Pavla Kohouta naše zdraví jen posílí.

–         káva chrání mozkové cévy

Je statisticky dokázáno, že u konzumentů kávy je v průměru o 15 % menší riziko vzniku mozkové příhody než u těch, kdo kávu nepijí.

–         káva pomáhá paměti

Ve vyšším věku je ohrožena nejen paměť, ale i další myšlenkové procesy. Díky pravidelnému pití kávy klesá funkčnost našeho mozku mnohem méně.

–         kávou lze předcházet Alzheimerově chorobě

V kávě je i přítomná látka, která ve spolupráci s kofeinem zvyšuje tvorbu růstového faktoru bránícího rozvoji Alzheimerovy nemoci.

–         kávou lze předcházet cukrovce

Ve vyšším věku se často objevuje i nemoc zvaná cukrovka. Pijete-li však více než 4 šálky kávy denně, máte mnohem menší riziko jejího vzniku.

Více o kávě se dozvíte na stránkách institutu kávy, který vznikl v dubnu 2010, a to díky přednímu českému specialistovi v oblasti léčebné výživy doc. MUDr. Pavlovi Kohoutovi, Ph.D. a slovenskému odborníkovi v oblasti poradenství pro obezitu, výživu a zdravý životní styl MUDr. Peterovi Minárikovi.

i-Senior.cz

Reklama