Kaligrafie je moderním krasopisem

Kaligrafie, zdroj: pixabay.com

Kaligrafie je označením umění krasopisu. Nejde o pouhé čitelné písmo. Krasopisem se míní až výtvarné vyjádření textu, kdy až tolik nejde o obsah, ale o jeho umělecké ztvárnění. Slovo pochází z řeckých významů slov kallos – krása a grafos – psaní.

Reklama

V kaligrafii jsou obsaženy například ručně psané dopisy, funkční nápisy. Mezi kaligrafií a typografií je rozdíl. Všechny znaky bývají improvizací, kdy kaligrafa ovlivnila momentální nálada. Nápad přichází spontánně. Moderní kaligrafie je otevřeným uměním každému, kdo chce písmo posunout do výtvarné roviny. Na trhu jsou k dispozici speciální psací potřeby, diáře, papíry, vedou se i kaligrafické semináře a kroužky.

Moderní kaligrafie je opakem k digitálnímu vytváření grafiky či typografie

Potřeba ručního vyjádření se zdála být na ústupu s příchodem počítačů. Dopisy už píšou rukou staromilci a umělecky zaměření lidé. Většina z nás píše e-maily, SMS zprávy, úřední dopisy jsou psány na pc a tištěny na tiskárnách. Co se takhle vrátit o pár století zpět a procvičit si krasopis. Vynálezem knihtisku se psací písmo začalo odsouvat vzad. V momentě, kdy tištěné písmo nahradilo ruční, kaligrafie jako umělecké vyjádření byla přesunuta do oblastí listinných, uměleckých anebo kancelářských. Tato doba se dá považovat jako prvopočátek latinkové kaligrafie jako umělecké oblasti.

Dnešní moderní kaligrafie zahrnuje výrobu pozvánek, kreslených map, kde je třeba využít písmo. Moderní kaligrafie je spíše krasopis, ale každý tvůrce do něj může zapojit vlastní fantazii. Přihlaste se do kurzu kaligrafie a ohromte své známé či kolegy v práci nádhernými nápaditými pozvánkami. A nemusíte být zrovna grafik v DTP studiu, ani student polygrafie. Toto umění se vám může hodit i při běžných pracích. Popisy balíčků k Vánocům, zajímavé pozvánky na svatbu, nápaditá blahopřání k narozeninám anebo narození potomka – vše lze zhotovit s použitím moderní kaligrafie.

Potřeby na kaligrafii, zdroj: www.sbohemnudo.cz
Reklama