Jste unavení, malátní a bledí? Jezte hodně masa, chybí vám v těle železo

Zdroj: Pixabay.com

Jste bledí, unavení, malátní a trápí vás dušnost? Přisuzujete tento stav stáří a zimnímu období? Možná na vině ale není jen věk, chlad a brzká tma, ale i nedostatek železa. Víte, jak ho tělu doplnit?

Reklama

Už dávno neplatí, že železo do těla dostanete jen díky tomu, že budete vařit v želeném nádobí. To raději vyměňte za nerezové a zaměřte se na stravu a psychickou pohodu.

Káva a černý čaj „kradou“ tělu železo

Téměř každý ví, že chybí-li tělu železo, je nutné jíst maso. Mnoho seniorů ale maso odmítá, a to buď z důvodu, že jim nechutná, nebo že ho nerozkoušou. Odborníci proto doporučují si maso namlet. Pokud i v takové formě je pro vás maso nepřijatelné, pak ho nahraďte ovocem a zeleninou.

Jezte hodně mrkve, listové zeleniny a brokolice. Z ovoce pak dávejte přednost tomu červenému, doslova nabité železem jsou jahody, černý rybíz, hroznové víno, červená řepa, červené zelí, červené fazole i červené brambory. Přesto je ale nutné podotknout, že aspoň jedna porce masa denně je pro seniory, velmi důležitá.

Aby se železo do těla lépe vstřebávalo, je vhodné, aby pH v žaludku bylo nízké. Jestliže i vás trápí zhoršená absorpce železa, protože v těle máte málo žaludečních kyselin, vypijte každé ráno sklenici vody s citronem nebo čerstvou pomerančovou šťávu.

Čemu se naopak raději vyhýbejte, jsou celozrnné obilniny, ořechy a luštěniny. Pozor si dejte i na některé léky, jako je acylpyrin, které narušují metabolismus železa. Stejně tak za špatným vstřebáváním železa stojí černý čaj, káva, kakao a kolové nápoje.

Z nedostatku železa lidé trpí anémií, proto se rozhodně nedoporučuje držet dieta. Naopak jezte pravidelně a přidejte do jídelníčku hodně ovoce, především pak to s vitamínem C. Starší lidé musí pamatovat i na to, že vitamíny jejich tělo hůře absorbuje a při nemocech jich více spotřebuje.

Všeho s mírou! Železem se můžete i předávkovat

Pokud v těle stále nemáte dostatek železa, je zapotřebí přistoupit na medikamenty. Koupíte-li si doplněk stravy, pak rozhodně nečekejte, že vás za týden spasí. Stejně jako léky je zapotřebí ho užívat alespoň dva až tři měsíce, aby se veškeré zásoby železa v těle stihly doplnit.

Pro nedočkavé existuje také železo v injekci, které se podává do žíly nebo do svalu. K tomuto kroku ale lékaři přistupují jen zřídkakdy a s velkou opatrností. Je totiž možné, že by pacient mohl mít alergickou reakci a předávkovat se železem. Ve výjimečných případech ale ani železo ve stříkačce nestačí a je nutné zvolit krevní transfúzi.

Předávkovat železem se můžete i sami. Příznaky předávkování jsou pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa a nepříjemný tlak v břiše. Proto i u doplňování železa platí, že nic se nemá přehánět.

 

Reklama