Jezírko, klenot zahrady

Rádi byste dodali své zahradě nádech života a nevíte jak? Řešením, které se nabízí, je zahradní jezírko, které nejen zpestří vaší zahradu, ale může posloužit také k relaxaci, koupání a pozorování živočichů, kteří se k jezírku nastěhují.

Zahradní jezírko samo o sobě vytváří zajímavé biotopy. Jezírko přitáhne živočichy rozmanitých druhů. Od hmyzu, jako třeba vážek přes ptáky, kteří se u jezírka osvěží až po žáby, které svým kuňkáním dodají jezírku tu pravou atmosféru. Můžeme v klidu sedět a pozorovat krásu života, která se nám nabídne. Celkově jezírko vytvoří v zahradě klidnou část, která se náramně hodí pro relaxování.

Vodní rostliny

Zahradní jezírka se neobejdou bez vodních rostlin. Pro jednoduché a základní dělení lze vodní rostliny rozlišovat na rostliny do mělkých a do hlubokých vod. Do mělké vody, jako jsou například břehy jezírka, se výborně hodí Orobinec, Rákos nebo Bahnička mokřadní.

Do hluboké vody pro změnu vysazujeme lekníny, Plavín štítnatý nebo cizokrajnou Kalatku, se sladce vonícími bílými květy. Vůbec mezi nejkrásněji kvetoucí vodní rostlinu vhodnou do našeho podnebí, která by v jezírku neměla chybět, je Modráska srdčitá.

Rybičky

Správný čas na rybičky přichází až po zakořenění vodních rostlin. V opačném případě by rybičky mohly rostliny poškodit. Rybičky dodají jezírku život a navíc potěší děti, pro které jsou velkým zpestřením. Vybíráme jen takové ryby, kterou nejsou náročné na chov.

Oblíbené jsou například zlaté rybky, kapříci Koi nebo Jelec jesen, který dorůstá až do velikosti 30 cm. Důležité je také ryby nepřekrmovat. V jezírku se pak mohou vytvářet plísně a bakterie. Celkově spíše jen rybky přikrmujeme, než vykrmujeme. Například zmíněný Jelec jesen se živí hlavně hmyzem, který usedá na vodní hladinu.

Žádná chemie

Do jezírek není potřeba žádná chemie, proto nemusíme mnohdy složitě laborovat s chemikáliemi a úpravou vody. Nejlepším řešením je, aby jezírko mělo vlatní cirkulaci vody. To znamená pravidelný přítok a také odtok. Zahradní jezírka samy čistí vodní rostliny.

Čas na koupání

Jezírko lze přizpůsobit také na koupací jezírko. Základní podmínkou od okrasné části jezírka je vytvořit hlubší část nejlépe s kameninovým dnem z větších oblázků, abychom při koupání nevířili sediment na dně. Do koupací části nevysazujeme žádné vodní rostliny, které by nám mohly překážet. Postačí pouze rostliny, které zpevní břeh samotného jezírka.

Podaří-li se nám postavit krásné zahradní jezírko s koupací částí, máme v horkých letních dnech vystaráno. Kdykoliv se můžeme příjemně osvěžit a dát si pár plaveckých temp.

Reklama