Jednoduchými návyky při hygieně výrazně ušetříte za energie

Značnou část energií spotřebujeme nejen vytápěním, ale především v koupelně. Každý den v domácnosti průměrně proteče kolem 112 litrů vody. K tomu přičtěte 19 % z celkové spotřeby energie na její ohřev. Poradíme, jak výdaje za energie snížit pouze jednoduchými návyky, které nás nic nestojí.

Vyměnit koupel za sprchu či při čištění zastavovat vodu. Právě tyto tipy ročně ušetří i tisíce korun za energie. Nevěříte? Přesvědčte se.

Sprchou místo koupele ušetříte až 120 litrů vody

Češi za jednu koupel spotřebují průměrně až 150 litrů vody, u luxusní rohové vany i 200 litrů. Jak praví známá rada, upřednostnění sprchy místo koupele sníží spotřebu až o 120 litrů. Již méně lidé však vědí, že zásadní vliv na úsporu ve sprše má sprchová hlavice. Starší typy hlavic spotřebují i 20 litrů za minutu. Používáním úsporné hlavice se spotřeba může snížit dokonce na 6 až 8 litrů za minutu, aniž bychom pocítili rozdíl při sprchování. Další možností je aplikace univerzálního sprchového šetřiče vody, díky kterému lze nastavit průtok vody od 6 až do 14 litrů za minutu.

V nákladech jedna koupel stojí přibližně 12 korun, zatímco sprcha pouhé 4 koruny.

Při čištění zubů zastavujte vodu

Zásadní chybou, které se Češi často dopouští, je čištění zubů při puštěné vodě. Pokud necháme téct vodu po celou dobu, což jsou v průměru 2 minuty, vyteče až 20 litrů vody. Jestliže si čistíme zuby třikrát denně, roční náklady se mohou vyšplhat přibližně na 1 700 korun. Proto se obecně doporučuje zastavovat vodu při ústní hygieně. Dobrým radou pro úsporu vody je používat při čištění zubů kelímek, u kterého spotřebujeme pouze okolo 2 decilitrů vody.

Dalším aspektem, který je důležité brát v potaz, je pravidelné kontrolování vodovodní baterie. V případě, že kohoutková voda samovolně odtéká, promrháme přibližně 90 litrů vody týdně. Doporučujeme také vyměnit kohoutkovou baterii za pákovou, spotřeba vody se sníží až o 30 %.

Ani kapka nazmar!

Například při 10 kapkách teplé vody za minutu proteče umyvadlem přibližně 40 litrů vody za týden, což je ztráta 3 kWh energie. Na vodném a stočném bychom za rok platili zbytečně za 2 krychlové metry vody.

Poloviční splachování sníží spotřebu vody z 10 na 3 litry

Druhým místem, kde se spotřebuje nejvíce energie v koupelně, je toaleta. Na jedno spláchnutí plné nádržky se spotřeba vody vyšplhá i na 10 litrů. V případě, že toaleta navíc protéká, za den spotřeba vody dosáhne na více než 150 litrů. V tomto případě je nutné vyměnit těsnění. Osvědčenou úspornou pomůckou je automatický WC stop, který se umístí přímo do nádržky. Další možností, jak uspořit, je nádržka s dvojitým nebo trojitým nastavením splachování. Úspora na jedno spláchnutí je přibližně 7 litrů vody.

Pouze při sedmi návštěvách toalety denně se spotřebuje až 70 litrů vody na osobu, tedy asi 5,50 korun. Ročně i více než 1 900 korun.

 

Reklama