Je meloun ovoce, nebo zelenina? Kuchaři i zemědělci mají jasno

Meloun zpříjemňuje horké letní dny mnohým z nás. Tak trochu překvapivě někteří označují meloun za svěží zeleninou plnou vitamínů, jiní zas za sladké ovoce.  Co vše meloun obsahuje a jak moc je zdraví prospěšný, se dočtete v dnešním článku. Navíc se podíváme na kloub i věčnému sporu, zda je meloun spíš ovoce, nebo zelenina.

Meloun obsahuje vitamín C, vitamín B, karoten, celou řadu minerálů jako železo, vápník, hořčík, zinek, mangan a jód. Samozřejmě v něm nechybí ani přírodní cukry, díky kterým je krásně slaďoučký. Avšak nebojte, cukrů v melounu není mnoho, protože z 90 % je tato oblíbená zelenina tvořena vodou.

Meloun působí jako antioxidant, což znamená, že tělo chrání před civilizačními nemocemi. Blahodárné účinky má dále na naše oči, nervovou soustavu, vlasy, nehty, kosti a zuby. Zároveň je skvělým pomocníkem při dodržování pitného režimu. Nutno však podotknout, že také působí mírně močopudně, což ale zas oceníte při vylučování škodlivin z těla. Meloun je často právem zařazován do redukčních diet, protože výborně zasytí, dodá vodu a přitom je nízkokalorický.

Meloun rozhodně nemusíte jíst jen samotný, přidat ho můžete do lehkých zeleninových a ovocných salátů. Výtečné jsou i melounové drinky. Nakrájet si ho lze jen do vody, přidat do oblíbeného smoothie nebo alkoholického koktejlu. Na osvěžení přijde vhod v jogurtu či tvarohu. Pokud zvolíte méně vodnatou odrůdu melounu, připravíte z něj také nespočet výborných dezertů.

Je meloun ovoce, nebo zelenina?

Díky jeho sladké chuti je meloun kuchaři a cukráři označován za ovoce. Ti ho totiž hojně používají do svých dezertů, avšak základní ingredienci tvoří i ve velmi oblíbeném předkrmu s parmskou šunkou.

Stejně jako kuchaři mají jasno, že meloun je ovoce, zemědělci se shodují na tom, že jde jednoznačně o zeleninu. Proč? Protože meloun patří do čeledi tykvovitých a všechny plody rostlin z této čeledi jsou zeleninou.

K názoru zemědělců se přidávají také zahradníci. Jako důvod udávají, že sladký plod uzrává na jednoleté bylině, a tak se jedná o zeleninu. Ovoce je pouze plodem dřeviny. Naopak botanici dávají za pravdu kuchařům, podle nich je meloun bobule, což je ovoce.

Výsledek tedy máme dva hlasy pro zeleninu, dva hlasy pro ovoce. Je to tedy jasná remíza. A co vy? Považujete meloun za ovoce, nebo zeleninu? Diskutovat s námi můžete na našich facebookových stránkách i-Senior.

Reklama