Jakou obuv (ne)nosit ve starším věku?

Foto Aritha from Pixabay

Jste plní elánu, ale neustále vás něco bolí? Přestáváte stačit vnoučatům? Možná za vašimi potížemi stojí špatná obuv. Právě od chodidel totiž bolí páteř a klouby. Nemluvě o různých zánětech a dalších nepříjemnostech. Poradíme, na jaké boty vsadit, aby vám pohyb zase dělal radost. A jakým se obloukem vyhnout.

Reklama

Zdravotní obuv je zárukou zdravých nohou

Nejen ve starším, ale v podstatě jakémkoliv věku, odborníci doporučují nosit zdravotní ortopedickou obuv. Právě tento typ bot zajistí, že se budete cítit pohodlně. Zároveň funguje jako prevence problémů s nohami a pohybovým aparátem. To proto, že špatně zvolená obuv může způsobit potíže, které zdaleka nepostihnou jen naše chodidla. Přenesou se i na kyčle, kolena, páteř.

Proč nosit zdravotní obuv?

  • Poskytuje dostatek místa pro prsty a chodidlo. Nikde netlačí, neškrtí, a předchází tak bolestivým deformacím nohou jako jsou kuří oka, kladívkové prsty, vbočené palce a další.
  • Má podešev, která tlumí nárazy. Takže netrpí ani vaše klouby nebo páteř a můžete se vesele věnovat tomu, co vás baví.
  • Při chůzi se ohýbá. Díky tomu je chůze příjemná a přirozená. Navíc se zlepšuje klenba, čímž se předchází ploché noze nebo zánětům Achillovy šlachy.
  • Je prodyšná a pohodlná. Noha se tolik nepotí. Pohodlná je nejen svou konstrukcí, ale i tím, že bývá ve srovnání s klasickými botami lehčí. Samotná chůze je díky tomu snadnější.

Kam nosit zdravotní obuv? Ideálně celý den. Na doma si můžete pořídit ortopedické pantofle, na vycházky zase jiný model. Rozhodně už neplatí, že tento typ obuvi je nevzhledný a nepatří do společnosti. Seženete i reprezentativní kousky, třeba na malém podpatku (do 4 cm pro ženy, do 2,5 cm pro muže). 

Vyhněte se botám s podpatkem nad 4 cm

Vlastně je úplně jedno, jestli jste seniorka nebo žena středního věku. Nikomu boty na příliš vysokém podpatku neprospívají. A nemyslíme tím jenom lodičky. I takové platformy mohou být nebezpečné. Stačí jeden špatný krok a máte zvrtnutý kotník. Nemluvě o odřeninách a dalších úrazech. Za to riziko to prostě nestojí. 

Lodičky a další boty na vysokém podpatku, které mají výrazný rozdíl mezi přední částí chodidla a patou (nad 3 cm) nedoporučujeme kvůli změně těžiště těla. Nutí vás chodit a stát v nepřirozené poloze, což má negativní vliv na klouby a páteř. Nezapomeňte, že problémy s páteří mohou vést nejen k bolestem zad, ale i k migrénám.

Ani úzká špička není dobrá

Ač boty s úzkou špičkou mohou vypadat elegantně, udělají vám medvědí službu. To se týká nejen společenských bot (polobotky, lodičky), ale i volnočasové obuvi (některé tenisky). Jakmile cítíte, že ve špičce nemáte dostatek místa a prsty jsou v ní jako ve vězení, od takových bot dejte ruce pryč. 

Protože právě stlačené prsty vedou k bolestivým deformacím nohou. Nehledě na to, že vás nutí nepřirozeně našlapovat. Pokud máte problémy s otokem nohou, raději zvolte obuv, která je pro vaše chodidla vhodná – zdravotní v nadrozměrné velikosti. Kdybyste oteklé nohy napasovali do bot s úzkou špičkou, jen si přitížíte.

Úzká špička navíc může způsobovat otlaky a puchýře. Ty se ve vyšším věku hůř hojí, tím spíš, jestli máte potíže s krevním oběhem, cukrovku a další onemocnění. V takovém případě si dejte obzvlášť dobrý pozor na to, aby bota perfektně seděla na všech místech, nejen v oblasti špičky.

Boty s plochou podrážkou ničí klenbu

Žabky, sandály, polobotky, baleríny a další boty s plochou podrážkou neposkytují žádnou oporu nožní klenbě. Ta se začne bortit a máme na světě jen z nejnepříjemnějších problémů s chodidly – propadlou nožní klenbu alias ploché nohy

Ta způsobuje nejen únavu po chůzi a nepříjemné pocity v nohou, ale také bolesti zad nebo kuří oka. Raději vsaďte na obuv, která je anatomicky tvarovaná a poskytne vaší klenbě to, co potřebuje – oporu a stimulaci.

Reklama