Jaké zvolit rosliny na hrob? Vhodné jsou nejen macešky, voskovky a růže

Především na Dušičky jsou hroby plné květin, věnců a nejrůznějších drobných památek, které nám připomínají naše blízké, jež nejsou mezi námi. Krásně upravené hroby chce mít většina i po celý rok. Ne vždy je to ale možné. Co vysázet na odkryté hroby, když bydlíte daleko, a jaké sezonní květiny jsou na hrob nejlepší volbou?

Zavřené kamenné hroby jsou obvykle plné řezaných a umělých květin a zdobných květináčů, ty odkryté jsou buď vysypané bílými kamínky, nebo osázené nejrůznějšími květinami. Ty je nutné zvolit podle našich možností. Pokud bydlíte od hřbitova daleko a dostanete se k uctění památky u hrobu jednou za rok na Dušičky, pak je nejjednodušší osázet hrob například zakrslým jalovcem, nízkým cypřiškem, zakrslým stříbrným smrkem, tisem nebo plazivým jalovcem. K tomu lze přidat azalky a hortenzie nebo stálezelené neopadavé keře v podobě pestrolistého brslenu. Keře a květiny je možné různě kombinovat, díky čemuž docílíte barevné a pestré výsadby, která je téměř bezúdržbová.

Nejsmutněji hroby vypadají po zimě. Když roztaje sníh, objeví se na nich uschlé květiny, věnce, vybledlá umělá kvítka a mnoho dalších věcí, které měly připomínat Dušičky a čas Vánoc. To vše je potřeba uklidit.

Jestliže máte hrob svých blízkých nedaleko domu, pak se nejspíš každoročně pouštíte do sezonního osázení. Před samotnou výsadbou je důležité zohlednit to, jestli je hrob ve stínu nebo na něj svítí sluníčko, a zvážit, jak je kvalitní zemina a jak často můžete o květiny na hrobě pečovat.

Na hrob, na který svítí sluníčko, kvůli čemuž je zemina suchá a nevyživená, přijdou vhod skalničky a suchomilné rostlinky. Překrásně vypadá například rozchodník nádherný, dobromysl, aster hvězdice, levandule, zvonky, vřesy a netřesky. Chcete-li docílit takzvaného květinového koberce, vsaďte na mateřídoušku, trávničku nebo hvozdík.

Hrob, který je ve stínu a slunce na něj moc nezasvítí, osázejte bergénií, bohyškou pestrolistou, dlužichou, prvosenkou, sasankou nebo břečťanem. Mezi stínomilné květiny, které hrob zpříjemní, patří i barvínek, kakost, violka a zběhovec.

Rostlinky kvetoucí od jara do léta

Sněženky Bledule Modřence
Talovíny Narcisy Tulipány
Ladoňky Kamzičník Kosatec sibiřskyý
Ladoničky Hvozdík-karafiát Violky
Puškinie Macešky Hyacinty
Krokusy Řebčík královský

 Rostlinky kvetoucí od léta do podzimu

Begónie voskovka Pelargónie Macešky
Aksamitník čili afrikán Hvozdík bradatý Tařička
Krásenka Měsíček Kopretina
Balzamína Nízké gladioly Cínie
Růže Lilie Chryzantémy
Jiřinky Třapatky Astry

I přestože většina květin vhodných na hrob se řadí mezi nenáročná kvítka, za trochu vláhy, odstranění plevelu a prokypření půdy vám budou vděčné. Vhod přijde i mulč z drcené kůry, který můžete posypat kolem květin. Zabrání plevelu a udrží vláhu v zemině.

Reklama