Jak zjistit, že vánočního přejídání už bylo dost?

Vánoční svátky ještě pořádně nezačaly a z toho věčného uždibování již teď cítíte dvě kila nahoře? Ovšem počkejte, až na váhu stoupnete v novém roce. Většina lidské populace si opět dá to věčné nesplnitelné předsevzetí „zhubnout“. Víte, ale jak objektivně poznáte, že s vaší váhou je opravdu něco v nepořádku a že je nutné ji začít řešit?

Každý jsme originál a každý máme jinou stavbu těla. Z laického pohledu je tedy nutné zvažovat několik faktorů při posuzování ideální váhy.

Velikost oblečení

Prvním ukazatelem, že s vaší váhou se v poslední době něco děje, je oblečení. Zjistíte-li, že nedopnete kalhoty, znamená to příbytek váhy. Pokud tedy vaše často nošené oblečení, začínáte dávat stranou a kupujete o velikost větší, je nutné zbystřit! V žádném případě to nepodceňujte a raději začněte s váhou něco dělat. Snažte se zůstat u vaší konfekční velikosti a zkuste omezit sladké, večerní přejídání a naopak si přidejte pohybu. Uvidíte, že i malé změny vám pomohou pár kilo během měsíce či dvou shodit.

Index BMI neboli Body Mass Index

Váha sama o sobě nic neříká. Je to zcela nevypovídající číslo, ze kterého si těžko může kdokoliv o nás udělat obrázek. Je nutné k váze alespoň zohlednit i výšku, popřípadě také věk a pohlaví.

K čemu je BMI dobré?

Pomocí vzorce pro BMI vypočítáme konkrétní číslo. To vypovídá o tom, zda trpíme podváhou, nadváhou, obezitou nebo zda naše váha je zcela v normě.

Jak se BMI počítá?

Vzorec pro výpočet BMI porovnává naši váhu a výšku. Je to tedy podíl hmotnosti v kilogramech a výšky v metrech na druhou. Vaše BMI si jednoduše můžete spočítat sami, pokud ale nechcete zdlouhavě hledat kalkulačku, pak si BMI lze jednoduše vypočítat pomocí online BMI kalkulačky.

bmi

O čem samotné číslo (NE)vypovídá?

Výsledné číslo můžete porovnat v tabulce, ve které zjistíte, jak vysoká jsou vaše zdravotní rizika a do jaké kategorie spadáte.

bmi - tabulka

BMI rozhodně ale neříká vše. Nutné je brát v potaz i váš věk a pohlaví. Před zbrklým rozhodováním o vašem zdravotním stavu, je vhodné si nechat zjistit také vaše procento tuku v těle, vody a svalů. Máte-li však s internetovými kalkulačkami BMI co dočinění, pak jste se jistě setkali právě také s BMI kalkulačkou, která věk a pohlaví zohledňuje. Což je samozřejmě hloupost. BMI opravdu pouze bere v potaz naši výšku a váhu!

Často může být BMI také zkresleno kvůli tzv. „těžkým kostem“. Spadáte-li tedy do kategorie obezity a výše či naopak podváhy, je vhodné navštívit vašeho lékaře, který vám udělá další vyšetření. A právě on je ten, kdo bude zohledňovat další faktory, jako je i věk a pohlaví! Jste-li v „pouhé“ nadváze, pak většinou postačí úprava jídelníčku a přidání pohybu. A pokud spadáte do zeleného políčka tedy normální váhy, pak máte vyhráno.

 

Reklama