Jak získat v důchodu dotaci až 150 000 Kč a ušetřit na vytápění?

zdroj: pixabay.com

Stále zvyšující se ceny energií přímo volají po nových způsobech, jak ušetřit. Mnozí lidé se hned pouštějí do snižování teploty vytápění či vyřazují některé spotřebiče. Velmi efektivní je realizovat úpravy na domě, jako je výměna dveří a oken, či zateplení fasády. V tomto případě bývá ovšem problém dostatek peněz na tyto rekonstrukce, obzvláště v případě, že už jste v důchodu. Řešením může být dotační program Nová zelená úsporám Light.

Reklama

Pro koho je dotace určena a jak funguje?

Nová zelená úsporám Light je určena pro majitele domů pobírající starobní důchod či třetí stupeň důchodu invalidního. O dotaci může také požádat majitel domu, který pobíral v období od 12.9.2022 příspěvek na bydlení. V domě s vámi zároveň nesmí trvalé pobývat nikdo, kdo by důchod či příspěvek na bydlení nepobíral.

Maximální částka, o kterou lze požádat, je 150.000 korun. Na rozdíl od mnoha jiných druhů dotací ale lze peníze získat i předem formou zálohy a financovat rekonstrukci právě z nich. Samozřejmě lze ale požádat i o zpětné proplacení. V takovém případě je opět důležité datum 12. 9. 2022. Rekonstrukce provedené před tímto datem nelze zpětně proplácet. Příjem žádostí končí 31. 8. 2024.

Na co lze dotaci využít?

Základním principem dotace je využít peníze na snížení spotřeby energií v konkrétním domě, který vlastníte. Jakým způsobem toho dosáhnete, si můžete vybrat sami:

  • Okna – stará a špatně izolovaná okna jsou jednou z nejčastějších příčin vysokých účtů za energie. Výměna starých oken s dotací tak může výrazně snížit vaše výdaje za vytápění a zároveň vás nic nebude stát. Nová zelená úsporám Light umožňuje získat až 12.000 korun na jedno vyměněné okno, do výše zmíněného limitu 150.000 korun.
  • Vchodové dveře – podobně jako v případě oken, i špatně izolované vchodové dveře představují vysoké úniky tepla. V tomto případě limit na výměnu jednoho kusu dveří 18.000, opět až do celkové částky 150.000 korun.
  • Zateplení střechy – v tomto případě lze získat až 120.000 korun na kompletní či částečné zateplení.
  • Zateplení fasády – při zateplení fasády je limit opět 150.000 korun.
  • Zateplení podlahy a stropu – u tohoto typu rekonstrukce je limit nižší, pro zateplení podlahy 50.000 korun, pro zateplení stropu pak 60.000 korun.

Jak vyplnit žádost o dotaci?

Vyplnění žádosti o dotaci není vůbec složité. Pouze je třeba zmínit, že vše probíhá elektronicky za použití elektronické identity. S vyplnění žádosti vám jistě pomůže někdo z rodiny, případně i samotná firma, která pro vás rekonstrukci provádí. Žádost má opět několik kroků:

  1. Na webové stránce Nová zelená úsporám Light najdete formulář a ověříte se pomocí elektronické identity. Poté, co formulář vyplníte přikládáte k žádosti další dokumenty.
  1. K žádosti je třeba připojit fotografie míst, které hodláte rekonstruovat.
  1. Potvrzení o čerpání důchodu a vlastnictví bankovního účtu.
  1. Odborný posudek navrhovaných opatření, který vám zdarma vypracují zástupci Místních akčních skupin nebo EKIS a M-EKIS.
  1. Pokud je ve vašem domě hlášen i člen rodiny či jiná osoba nepobírající důchod, je třeba přiložit čestné prohlášení, že s vámi v domě trvale nežije.
Reklama