Jak zazimovat zahradu? Na podzim dřeviny nestříhejte a mladým stromkům obalte korunu

Než přijde mráz a sníh, je dobré naši zahradu na zimní období dobře připravit. Zahradu je ideální připravovat na zimu už během léta. Pokud jste to nestihli nebo nevěděli, pokuste se stihnout alespoň pár posledních úprav. Keře a rostliny vám za to budou vděčné.

 

Keře a dřeviny na podzim neřežte a ani nestříhejte

Před příchodem zimního období je nutné provést podzimní údržbu zahrady. Na podzim nikdy neřežte žádnou dřevinu a ani keře, do toho se pusťte až s příchodem jara a s vyrašením nových pupenů.

Totéž pak platí i u travin, které se před zimou zásadně nestříhají. Ačkoliv se to zdá trošku zvláštní, listnaté keře i stromy (dřeviny) se na zimu začínají připravovat už koncem léta. Přestávají růst a svou sílu soustředí do vyzrávání dřeva, které je ochrání před nadcházející zimou.

Důležitými prvky pro dřeviny jsou v této chvíli draslík a fosfor, díky nimž bude dřevo silnější a lépe odolá mrazivému počasí. Hnojivo, ve kterém je dusík, ale raději vynechejte, to by totiž nutilo dřevinu růst, místo toho, aby veškeré živiny soustředila k zesílení dřeva.

 

Na podzim rostliny raději nesázejte

Existují rostliny, které se sází na podzim (např. kořenová zelenina, česnek apod.), nikoli však trvalky a letničky, které by nemusely stihnout zakořenit a tím pádem by zimu nepřežily.

Veškeré rostlinstvo v této době stahuje své síly do kořenů a některé z nich potřebují připravit na příchod mrazu a sněhu vhodnou přikrývkou. Tu vynecháme u skalniček, které jsou choulostivé na vlhkost a pod tíhou mokrého listí či chvojí uhnijí.

 

Mladým stromkům obalte i korunu

Ostatní rostliny a keře můžeme v naší zahradě ochránit netkanou textilií, kterou rostlinu jednoduše obalíme, a také listím, chvojím nebo vysokou vrstvou hlíny (např. u keřů růží). Kmeny dekorativních a jiných dřevin můžeme ochránit i novinami nebo kartonem.

Malým stromkům nezapomeneme obalit i korunku (netkanou textilií). Před mrazy, zejména suchými, je třeba chránit i stálezelené keře a dřeviny, ačkoli jsou na toto období zvyklé. Do jejich dutých stébel by zatekla voda či sníh a rostlina by mohla zcela uhynout.

Reklama